Sudjelovanje na konferenciji

Konferencija Forum za škole – učiti za promjene, učiti za budućnost

I kad nastavna godina završi, naši učenici i učitelji i dalje su vrijedni.

„Forum za škole – učiti za promjene, učiti za budućnost“ naziv je konferencije Foruma za slobodu odgoja koja se održala 5. i 6. srpnja 2022. u Zagrebu. Našu školu i aktivnosti u međunarodnom projektu "Pokreni promjenu" (Start the change) gdje smo bili škola partner predstavili su učenici Josip Kovač i Lana Perša iz 6. a, Matija Dukić iz 7. d, bivša učenica Ema Kovačević te profesorice Aelita Jurak i Gordana Ljubas i pedagoginja Irina Maljcov.

Naša Ema uz znanstvenike dr. sc. Mladena Domazeta, dr. sc. Dejanu Bouillet, dr. sc. Teu Pavin Ivanec i Marija Bajkušu iz FSO-a bila je i sudionica prvoga panela: Inkluzivna, sretna, demokratska, održiva i suvremena škola – mogućnosti i izazovi. Forumova vizija škole je ona koja je podređena dobrobiti učenika, koja omogućava učenicima da ostvare svoje obrazovne ciljeve i da razviju svoje potencijale, odgaja ih za ljudsko dostojanstvo i jednakost svih ljudskih bića u svoj svojoj različitosti. To je škola koja usađuje dužnost suprotstavljanja zlu i nasilju te je mjesto slobode, kreativnosti i kritičkog mišljenja.

Upravo o tome bilo je riječi na panelu – koliko je takva škola moguća, koji su najveći izazovi i koji su načini ostvarivanja ovakve vizije škole.

U sesiji „Od potreba do pokretanja promjena“ naši su učenici i voditeljice projekta brojnim zainteresiranim učiteljima i stručnim suradnicima govorili o našim aktivnostima u projektu, kako se njihov glas u školi čuo, kako su unijeli promjene u školsko ozračje.

Od svih učitelja dobili su samo riječi pohvale, a vjerujemo kako će ih aktivnosti koje smo predstavili potaknuti na promjene i u njihovim školama. Kako smo ih inspirirali možete pogledati na sljedećim poveznicama:

Na Konferenciji su sudjelovale i učiteljice Helena Mađer i Petra Pajtak, također suradnice Foruma za slobodu odgoja.

Svi smo bili ponosni na naše učenike jer su na najbolji meštarski način predstavili naš projekt i našu školu.

objavio: Irina Maljcov   datum: 7. 7. 2022.