Posjet Goethe-Institutu Kroatien

I ove su godine učenici sedmih razreda koji pohađaju nastavu iz izbornog predmeta Njemačkoga jezika u pratnji svoje predmetne učiteljice i učiteljice Ivane Bašić posjetili Goethe-Institut u Zagrebu.

Asistentica knjižnice gospođa Martina Ćosić Vuglec upoznala je učenike s organizacijom i radom knjižnice. Učenici su tako doznali da je Goethe-Institut kulturna ustanova Savezne Repubike Njemačke sa sjedištem u Münchenu koja diljem svijeta djeluje kao posrednik među kulturama organizirajući tečajeve učenja njemačkog jezika, filmske i kazališne priredbe, izložbe te razne radionice i predavanja na kojima se prenose sve informacije o Njemačkoj, njezinom kulturnom, društvenom i političkom životu. Učenici su potom pobliže upoznali organizaciju knjižnice u Zagrebu. Saznali su da članovi knjižnice mogu samostalno posuđivati i vraćati materijale iz knjižnice, da se osim knjiga mogu posuđivati i multimedijski materijali te da se svi materijali mogu posuditi i putem online-knjižnice. Posjetiteljima knjižnice na raspolaganju stoje i računala s pristupom internetu, tableti, Playstation4, pristup bežičnom internetu, printer i fotokopirni uređaj.

Što znači signatura knjige i kako se određena knjiga po tome može pronaći, učenici su otkrili sami na način da su od gospođe Ćosić Vuglec dobili zadatak da u knjižnici pronađu knjige određenih signatura. Učenici su to rado učinili.

Nakon što su dobili pregled o tome što se sve u knjižnici Goethe-Instituta u Zagrebu može raditi, učenici su sudjelovali u radionici čiji je cilj bio bolje upoznavanje njemačkog jezika i kulture. Asistentica knjižnice podijelila je učenike u četiri grupe. Svaka grupa imala je sedam minuta da istraži zadanu temu, primjerice poznate osobe u Njemačkoj, geografske zanimljivosti, tipična jela i pića i slično. Informacije su mogli pronaći pomoću pripremljenih knjiga, kartica ili na internetu pomoću tableta.

Na izlasku iz knjižnice učenici su dobili bedževe s raznim natpisima na njemačkome jeziku kao uspomenu na Goethe-Institut.

U razgovoru o posjetu Goethe-Institutu učenici su izrazili zadovoljstvo posjetom, pogotovo zato što je posjet nadmašio njihova očekivanja. Većina učenika preporučila bi posjet Goethe-Institutu i drugim učenicima, a svi su komentirali da im ovako organizirane nastavne jedinice pomažu u lakšem učenju njemačkog jezika.

Karmela Jokić, profesor njemačkoga jezika

objavio: Marja Krstulić   datum: 8. 11. 2016.

« Ožujak 2024 »

Raspored prehrane za mjesec: OŽUJAK