Gornjogradske priče

Učenici trećih razreda su, u petak, 31.3. 2017., u sklopu izvanučioničke nastave otputovali u prošlost.

Vremeplovom smo se vratili nekoliko stotina godina unatrag i saznali kako su živjeli ljudi na Gradecu i Kaptolu, kako je Gradec postao slobodni kraljevski grad i što je to za njegove stanovnike značilo. Lakše nam je bilo razumjeti što su cehovi, jer smo se i sami udružili u cehove. Tijekom obilaska Gornjeg grada, susreli smo i upoznali kralja Belu IV. I saznali koliko mu je pečenih volova trebalo za ručak, Mandušu koja nam je ispripovijedala kako je Zagreb dobio ime, Magdu Paprenjarku  i nezaobilaznog Petricu Kerempuha.

Trgom svetog Marka orila je naša pjesma, a počastili smo se i perecima.

Osim toga, posjetili smo i Atelier Meštrović, te tako upoznali pobliže život i djelo ovog velikana čije ime, naša škola, ponosno nosi. Gledali smo skulpture od kamena, drva i bronce. Saznali kako je tekao put od malenog pastira u šibenskom zaleđu do jednog od najpoznatijih svjetskih kipara.

I sami smo se okušali u crtanju Meštrovićevih skulptura.

Na kraju obilaska, uspješno smo riješili kviz znanja, te tako pokazali da smo pažljivo i sa zanimanjem sve slušali i pratili.

Za nagradu, dobili povelju kojom smo postali počasni građani Gradeca sa svim pripadajućim pravima i obvezama.

Vremeplov nas je, na kraju, vratio u sadašnjost, ali uspomene i nezaboravno iskustvo čuvamo trajno u posebnoj škrinjici lijepih sjećanja.

Izvješće sastavila

učiteljica Perica Vulić Vočanec

objavio: Marja Krstulić   datum: 4. 4. 2017.