Terenska nastava

„Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Učenici triju osmih razreda naše škole posjetili su Vukovar 25. i 26. listopada 2018. u pratnji svojih razrednica, ravnatelja Milivoja Magerla i učiteljice njemačkoga jezika Ivane Bašić.

Ovaj projekt već se nekoliko godina održava u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, a pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar.

Prvi dan nakon dolaska, smještaja i ručka u hostelu Dubrovnik poslušali smo dva predavanja: Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Zajedno smo prošetali Vukovarom te su učenici imali slobodno vrijeme nakon kojeg smo se vratili u hostel na večeru te zajedno s učenicima drugih pet škola otišli u organizirani disko na brodu.

Drugi dan bio je predviđen za obilazak memorijalnih lokacija i mjesta sjećanja. Obišli smo crkvu sv. Filipa i Jakova, Vukovarsku bolnicu, u kojoj smo razgledali atomsko sklonište u kojima su vukovarski pacijenti i ranjenici nakon tri mjeseca mukotrpne opsade dočekali pad grada, 18. 11. 1991. U nastavku razgleda obišli smo Memorijalno groblje, Masovnu grobnicu Ovčara te Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Na kraju smo obišli Memorijalni centar i njegove izložbene prostore.

Posjet naših osmaša Vukovaru završio je Školom mira (predavanje čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost) i kvizom na kojem su predstavnice naše škole Iva Gojanović (8. a) i Lucija Sever (8. c) osvojile zavidno prvo mjesto. Time su pokazale da su, kao i ostali učenici,  uz poruke mira i novostvorena prijateljstva, usvojile i znanje potrebno za razumijevanje ove stranice naše povijesti.

Iz Vukovara smo otišli obogaćeni razumijevanjem važnosti mira i neophodnosti tolerancije, te senzibiliteta prema žrtvama.

Meštri su za kraj pokazali još jednom svoje veliko srce te smo prije povratka u Zagreb u Socijalnoj samoposluzi Vukovar ostavili pomoć koju smo prikupili u školi.

Nas razrednice učenici su učinili ponosnima jer su tijekom cijelog puta pokazali svoj dobar odgoj, empatiju i znanje.

Fotografije: Lucija Sever

Tekst: Gordana Ljubas

objavio: Irina Maljcov   datum: 27. 10. 2018.