Nadmašio je naša očekivanja... MATURALAC

DAN PRVI

Vidljivo uzbuđeni krenuli smo u avanturu prvoga dana famoznog maturalca. Prva destinacija 11.9.2016. bio je Šibenik. Nakon dolaska u Krešimirov grad (Šibenik se tako naziva jer se prvi put spominje u darovnici Petra Krešimira IV.), uz pratnju službenoga lokalnog vodiča razgledali smo grad: katedralu sv. Jakova, Palaču Foscolo, Palaču Rossini i Palaču sv. Barbare, Trg Republike Hrvatske, gradsku vijećnicu... Već pomalo iscrpljeni, popeli smo se i na Tvrđavu sv. Mihovila.

Zajednička fotografija na Tvrđavi sv. Mihovila

Sljedeće odredište bila je Brodarica u kojoj smo se ukrcali na brod te plovili prema otoku Krapnju. Otok Krapanj, najniži i najmanji naseljeni otok na Jadranu, nema baš malu tradiciju ronjenja, spužarstva i ribarstva. Svećenik iz samostana sv. Križa dočekao nas je s interesantnom pričom o raznim opasnostima ronjenja i kvaliteti tamošnje spužve kao i svih blaga Jadranskoga mora.

Nakon cjelodnevnog razgledavanja, napokon smo stigli u Biograd na Moru te smo se smjestili u Hotel Bolero. Te smo večeri planirali i obići Biograd na Moru, no kiša nam to nije dopustila. Umjesto večernje šetnje, dan smo završili filmom.

DAN DRUGI

Poslije burne i neprospavane noći, dolazi sunčan i vruć dan prepun obveza, ali i kratka učiteljska bukvica.

Doručkovali smo te se autobusom zaputili u Trogir. Obišli smo katedralu sv. Lovre, gradsku ložu, tvrđavu Kamerlengo...Dvorac i kula okruženi zidinama sačinjavaju jezgru Trogira. Trogir je smješten na obali Kaštelanskog zaljeva.

U Trogiru slušamo nastup klape

Svaki od gradova koje smo posjetili svojom su nas ljepotom posebno očarali, a tako je red došao i na Split. Grad Split, drugi po veličini u Hrvatskoj, ima štošta za pokazati turistima. Službeni lokalni vodič prvo nas je poveo u razgled Dioklecijanove palače, Peristila, katedrale sv. Duje, Jupiterova hrama, a zatim i u šetnju splitskom Rivom na kojoj smo ručali.

Početak rive

ispred kipa Grgura Ninskog

Ranije smo se vratili iz Splita pa nam je ostalo vremena i za kupanje u bazenu. Večerali smo, a kiše nije bilo pa smo imali priliku prošetati Biogradom.

DAN TREĆI

U treći smo dan zakoračili naspavani i krenuli prema Lozovcu gdje se nalazi NP Krka. Slapovi Krke oduševili su nas isto kao i obilazak kovačnice (gledanje kako se izrađuje potkova) i starinske kuhinje. Nakon razgleda parka, etnografske zbirke, starih mlinica i ostataka hidroelektrane Krka, vratili smo se u hotel na ručak.

Zajedničko fotografiranje u NP Krka

stare mlinice

slapovi Krke

Cijelo popodne proveli smo na plaži Soline, a oni koji se nisu namjeravali kupati, ipak su prije povratka u odjeći završili u moru.

plaža Soline u Biogradu na Moru

na plaži smo se odlično zabavljali

U hotelu smo večerali i zaputili se u disko.

Čekamo karte za ulaz u disko

I dok smo mi tako cijelu noć plesali (vratili smo se u hotel malo poslije 23 sata), došao je i zadnji dan.

DAN ČETVRTI

Neki su prespavali doručak, a neki su već spremili kofere, u svakom slučaju, svi smo bili tužni jer se približavao povratak.

Nakon jutarnjeg kupanja i ručanja u hotelu, krenuli smo prema Zadru. Prošetali smo Zadrom, imali slobodno vrijeme, obišli Trg Tri bunara, katedralu sv. Stošije, Trg Pet bunara, Pozdrav Suncu, Morske Orgulje...

Kol'ko nas ima...!                                            Pozdrav Suncu

Iz Zadra smo se zaputili u Nin, saznali nešto o proizvodnji soli, obišli Nin te nastavili put prema  Zagrebu.

Nin

Oko 21 sat stigli smo pred školu puni dojmova, umorni, sretni, ali i tužni što je svemu došao kraj jer ipak sve što je lijepo, kratko traje.

Paula Zdelar, 8.a

objavio: Marja Krstulić   datum: 22. 9. 2016.