Terenska nastava sedmih razreda u Hrvatsko zagorje – od Varaždina do Krapine

Prvo mjesto koje smo posjetili na našoj terenskoj nastavi 12. listopada 2016. bio je Varaždin. Tamo smo posjetili Gradski muzej Varaždin.

Gradski muzej Varaždin sastoji se od nekoliko odjela, a mi smo posjetili dva odjela: Entomološki odjel i Povijesni odjel. Na Entomološkom odjelu vidjeli smo razne izloške kukaca, ptica i biljki, vidjeli smo i laboratorij čovjeka koji je utemeljio ovaj odjel. Nakon zanimljivog posjeta zbirci kukaca posjetili smo i odjel posvećen povijesti grada Varaždina. Na tom smo odjelu vidjeli kako je život u Varaždinu izgledao u srednjem i novom vijeku.

Poslije toga otišli smo u obilazak ugaslog vulkana koji se nalazi u Lepoglavi. Tamo smo tražili poludragi kamen - ahat. Nakon vulkana otišli smo na ručak. Za ručak smo imali pohano meso i pomfrit, a za desert smo dobili i palačinke. Zatim smo posjetili izložbu Lepoglavske čipke. Na izložbi čipke vidjeli smo razne haljine od čipke te šator izrađen od čipke. Kada smo završili s izložbom, išli smo na mikroskopiranje poludragog kamenja i kristala skrivenih u kamenim grumenima s prostora vulkana.

Nakon toga krenuli smo prema Krapini u Muzej krapinskog pračovjeka gdje smo pogledali kratki film o neandertalcima, sa slušalicama obišli muzejski postav i naučili mnogo o ljudima u tim davnim vremenima; kako su se razvili, živjeli i nestali.

Kasnije smo prošetali do centra Krapine, do Muzeja Ljudevita Gaja koji je ujedno bio i njegova rodna kuća. Tamo smo saznali puno o njegovu životu i obitelji. I tako je došlo vrijeme povratka u Zagreb - kraj i ovom putovanju.

Marta  Bulić, učenica 7. c

bube su u glavi

mobitel u ruci

kraljevski tretman

u krateru vulkana

ispred muzeja

in situ

kod gaja doma

objavio: Marja Krstulić   datum: 25. 10. 2016.