POSJET TERMOELEKTRANI – TOPLANI ZAGREB

22. studenog 2016. učenici četvrtih razreda bili su na izvanučioničkoj nastavi u  Termoelektrani – toplani ( TE-TO ) Zagreb na Savici .

Dočekao nas je gospodin Vlado Tomić koji nas je sa svojim kolegama upoznao s radom toplane.  Na početku smo pogledali zanimljiv film o nastanku Termoelektrane- toplane.

TE-TO Zagreb počela je raditi 1962. godine. Tada su izgrađena dva bloka, A i B, koji su imali po 32 MW instalirane električne snage. Kad su oni izašli iz upotrebe, 2000-ih godina sagrađeni su blokovi K i L mnogo veće snage. Na njima  su ugrađeni novi suvremeni sustavi upravljanja. Postrojenje je sada znatno prilagodljivije, može se brže odazvati u slučaju poremećaja na mreži . Omogućeno je bolje izgaranje goriva, čime su smanjenje emisije štetnih plinova.

Danas TE-TO Zagreb prvenstveno služi za prozvodnju toplinske energije i tehnološke pare.  Zbog toga je proizvodnja električne energije znatno  manja, nego što bi to prema instaliranoj snazi bilo moguće. Za pokretanje blokova  koriste prirodni plin i ekstralako loživo ulje , a za hlađenje  vodu iz rijeke Save. Nakon brojnih pitanja krenuli smo u obilazak.

Iz ove se sobe upravlja sustavom proizvodnje  i kontrolira rad sustava.

Dimnjak  je prema projektu visok 202 m.

Nakon obilaska popričali smo s domaćinima uz sok. Brzo je došlo vrijeme povratka u školu. Pozdravili smo se i zahvalili na zanimljivom danu koji smo proveli u TE-TO Zagreb jer sad znamo od kuda i kako dolazi topla voda i grijanje u većinu naših stanova.

objavio: Marja Krstulić   datum: 28. 11. 2016.