2017-03-01 12:57:18

ŠKOLSKI PROJEKT STOP nasilju među djecom / Škola bez nasilja

Cilj projekta STOP nasilju među djecom / Škola bez nasilja izgrađivanje je atmosfere uvažavanja, razumijevanja i tolerancije; promicanje ideje podrške, suradnje i nenasilničkog ponašanja; senzibiliziranje problema vršnjačkog zlostavljanja, promjena stava prema nasilju i smanjenje nasilnog ponašanja u školi.

Nasilje u školi problem je prisutan diljem svijeta. Mnoga istraživanja provedena kod nas (npr. istraživanje portala EduCentar.net provedeno tijekom siječnja i veljače 2015. ili istraživanje Centra za mirovne studije (CMS) o percepciji i pojavnosti nasilja među mladima provedeno 2014.) pokazuju zabrinjavanjuće podatke: u hrvatskim je školama, kako se procjenjuje, svako četvrto dijete svakodnevno izloženo barem jednom obliku nasilja. Zlostavljanje je, naime, ne samo fizički nastraj nego i nazivanje pogrdnim imenima, ismijavanje, oduzimanje novca i stvari, isključivanje iz društva, širenje lažnih priča... Naročito je u porastu nasilje na društvenim mrežama, tzv. cyberbullying.

Dan ružičastih majica

Projekt STOP nasilju među djecom / Škola bez nasilja trajao je od listopada do 22. veljače, a uključivao je radionice o nasilju na satima razrednika te razne likovne i literarne radionice. Završili smo ga izložbom razrednih plakata o borbi protiv nasilja na Dan ružičastih majica i tako i simbolički dali zajednički doprinos smanjenju nasilja. Svaki razred napravio je svoj plakat kojim je želio pokazati kako se možemo boriti protiv nasilja. Djeca su rekla STOP NASILJU, a najljepši zaključak dogodio se kada je naša škola promijenila svoju prirodnu boju i obojila se u ružičastu boju tolerancije i prihvaćanja svih ljudi bez obzira na njihovu boju, vjeru ili nacionalnost!

U nadi da je naša mala ružičasta kap pomogla da se takve stvari ne događaju ni u jednoj zemlji, veselimo se na sljedećem Danu ružičastih majica.

 

 

         

 

 

 

  

Plakati

  

Društvena igra Škola bez nasilja                         

 

Ana Zvonarek 


Osnovna škola Ivana Meštrovića Zagreb