Biti za druge

Manja grupa sedmaša i osmaša je u srijedu, dana 17. svibnja 2023. uz pratnju dviju profesorica volontirala u pučkoj kuhinji Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga u Frankopanskoj ulici. Časne sestre su nas izrazito ljubazno i toplo dočekale te počastile pićem i slatkišima. Provele su nas kroz prostorije samostana i upoznale sa svojim radom i životom u samostanu.

Pučka kuhinja otvorena je radnim danima od 10:30 do 11:30 sati, dok se nedjeljom ne pripremaju topli obroci, nego se dijeli kruh i peciva. Časne sestre dnevno pripreme i posluže do stotinu obroka. Osim obveza u pučkoj kuhinji, crkvi i samostanu vode i Žensku opću gimnaziju s pravom javnosti.

Nakon kratke okrepe, podijelile su nas u dvije grupe. Prva grupa dječaka je u dvorani za posluživanje složila stolove i posluživala tople obroke, dok je druga grupa djevojaka u kuhinji pomagala usitnjavati bijeli luk. Odnosno, pripremali smo namirnice za tople obroke koji će se kuhati i dijeliti ostale dane u tjednu.

Posjet pučkoj kuhinji bio je jedan od najljepših doživljaja za učenike. Posebno emotivno je bilo slušati svjedočenje časne sestre o ljudima koji su prisiljeni dolaziti po hranu jer nisu u mogućnosti privrediti financijsku dobit. Uglavnom su to ljudi starije životne dobi, bez rodbine, bolesni i nezaposleni. Zahvalni smo Družbi sestara milosrdnica što su nas primile i omogućile nam da budemo kratko vrijeme volonteri u humanitarne svrhe.

Zaokružili smo volonterski rad humanitarnom akcijom prikupljanja nekvarljivih namirnica za potrebite korisnike Pučke kuhinje sv. Vinka Paulskoga. Svim djelatnicima škole, učenicima kao i roditeljima jedno veliko hvala na odazivu!

Tena Grozdanović Poldrugač

Fotografije možete vidjeti klikom na album.

objavio: Vesna Lončarić   datum: 29. 5. 2023.