Dobro došli na mrežne stranice knjižnice

OŠ Ivana Meštrovića!

kontakt:

knjiznica.os1mestrovic@gmail.com

Stručna suradnica knjižničarka:

Natalija Stajić, mag.bibl., prof.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE

PONEDJELJAK I SRIJEDA

UTORAK, ČETVRTAK I PETAK

9.00-15.00

Prvi utorak u mjesecu knjižnica ne radi zbog stručnog usavršavanja knjižničarke

Književni susret s Jasminkom Tihi-Stepanić

U ponedjeljak, 16. travnja 2018. god. održan je književni susret s književnicom Jasminkom Tihi-Stepanić te predstavljanje njezine knjige Dom iza žice. Susretu su prisustvovali učenici sedmih razreda, nekoliko učenika osmih razreda te prof. hrvatskoga jezika Kristina Dilica i knjižničarka Natalija Stajić, a u organizaciji Naklade Ljevak.

Jedna od popularnih književnica za mlade, predstavila je svoj roman Dom iza žice koji obrađuje društvenu tematiku nesređenih obiteljskih odnosa, maloljetničke delikvencije te život učenika osmog razreda koji nakon niza događanja završava u popravnom domu.

Učenici su pokazali zanimanje za knjigu koju su prethodno pročitali te uz razgovor sa spisateljicom saznali su kako je nastala inspiracija za ovaj roman i na koji način su nastali ostali njezini romani toliko omiljeni među mladima: Imaš fejs? Bacit ću ti kompjutor kroz prozor, Moja neprijateljica Ana, zbirka priča Baš kao Harry Potter.

Dragi učenici, još uvijek stignete pročitati knjigu Dom iza žice koji ima dovoljan broj primjeraka za  posudbu u knjižnici i doći na ponovni književni susret, ako ste ga ovog puta propustili, jer će autorica opet posjetiti našu školu za sve one koji nisu mogli sudjelovati u prvome susretu.

Natječaj za učenike od 5.-8. razreda

1. MJESTO
Neka ti knjige budu stepenice do neba!

2. MJESTO
Knjiga nije samo lektira, već film na listu papira.

3. MJESTO
Čitajmo do neba!

ČESTITAMO POBJEDNICIMA
I ZAHVALJUJEMO SVIM UČENICIMA NA SUDJELOVANJU!!
VODITELJICE PROJEKTA:

VODITELJICE PROJEKTA: knjižničarka Natalija Stajić i učiteljica Hrvatskoga jezika Kristina Dilica

OSMISLI MOTO ŠKOLSKE KNJIŽNICE

povodom MJESECA HRVATSKE KNIGE i Međunarodnoga mjeseca školskih knjižnica

Dragi učenici,

u mjesecu listopadu obilježavamo Mjesec hrvatske knjige i Međunarodni mjesec školskih knjižnica pa vas pozivamo da osmislite moto naše školske knjižnice.

Rasvjeta na stropu naše knjižnice u obliku neba biti će zaštitni znak knjižnice i neka ti bude inspiracija za čitanje jer kad čitaš ti si u nebu… knjige te vode u nebo… to su samo primjeri za moto ili misao vodilju koju ćeš baš ti osmisliti.

Rečenica-moto bi trebala imati do šest riječi, mora uključivati riječi oblak (oblaci) ili nebo, čitanje i knjiga. Rečenica ne smije sadržavati nepristojne riječi ili izraze.

Vaše prijedloge napišite na listiće koje ćete pronaći u učionicama hrvatskoga jezika i ubacite u naznačene kutije. Nakon zatvaranja natječaja, komisija će odabrati najbolju rečenicu koja će postati moto nove knjižnice OŠ Ivana Meštrovića. Potpis ispod vaše rečenice je obavezan jer će odabrana rečenica svome autoru donijeti nagradu, a one nepotpisane bit će diskvalificirane.

Uključi maštu!

VODITELJICE PROJEKTA: knjižničarka Natalija Stajić i učiteljica Hrvats

koga jezika Kristina Dilica

Besplatan upis djece u Knjižnice grada Zagreba

Poštovani roditelji,

od 1. siječnja 2017. godine pa nadalje je upis u Knjižnice grada Zagreba  besplatan, za djecu od rođenja do konca godine u kojoj navršavaju 15 godina.

Obavijest za korisnike knjižnice

Poštovani korisnici školske knjižnice,

u tijeku je izvanredna revizija knjižnog fonda naše školske knjižnice i završetak radova adaptacije i uređenja prostora te je knjižnica zatvorena do daljnjeg.

Učenici mogu posuđivati lektiru u Gradskim knjižnicama; najbliža školi je Knjižnica Staglišće, zatim Knjižnica Knežija.

Molimo za razumijevanje i strpljenje, nakon obavljene revizije u novouređenom prostoru naše školske knjižnice odvijati će se osim posudbe knjiga i obrazovni rad te razne aktivnosti s učenicima.

Vaše knjižničarke Natalija i Filipa

Prema članku 46. Zakona o knjižnicama (NN 105/97; 104/00; 69/09), članku 55. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 126/12, 94/13), članku 15. Standarda za školske knjižnice (NN 34/00), članku 2. Pravilnika o reviziji i otpisu knjižnične građe (NN 21/02) te Pravilniku o radu školske knjižnice OŠ Ivana Meštrovića,  knjižnice koje u svom fondu posjeduju do 10000 svezaka dužne su svake četiri godine provesti proces revizije. Knjižnice s manje svezaka mogu to činiti i svake dvije godine.  Knjižničar je dužan permanentno tijekom rada i revizije izdvajati knjižničnu građu da bi zbirke bile neopterećene zastarjelom, nepotrebnom i uništenom građom. Tako se postiže aktualnost fonda, oslobađanje i atraktivnost prostora te povećanja dostupnosti, preglednosti i  korištenja zbirki.

Djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle.

15 min čitanja dnevno dovoljno je da  dijete:

-vježba moždane stanice

-poboljšava komunikacijske vještine

-uči o svijetu oko nas

-uči nove riječi

-razvija maštu i kreativnost

-postaje bolje u školi

-zabavlja se, opušta i nasmije

-izgradi bolje međuljudske odnose

Najbolji dar koji možemo pokloniti svome djetetu je ljubav prema čitanju.

« Studeni 2018 »

Raspored prehrane za mjesec listopad

Priloženi dokumenti:
jelovnik studeni 2018.docx