Posjet Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, gospodin Alen Tahiri, primio nas je sa svojim suradnicama 26. listopada u Mesničkoj ulici 23. Osnovna škola Ivana Meštrovića prva je škola, a naši učenici prvi učenici koji su posjetili ovaj Ured Vlade Republike Hrvatske. Srdačno su nas ugostili pozdravljajući našu inicijativu da učenicima osobno predstave rad Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Pojmovi koje je gospodin Tahiri u izlaganju objašnjavao bili su zaštita ljudskih prava, zaštita prava nacionalnih manjina, diskriminacija, suzbijanje trgovanja ljudima te suzbijanje zločina iz mržnje i govora mržnje. Učenici su pažljivo slušali o nepoštivanju ljudskih prava diljem svijeta, o zemljama u kojima djeca još uvijek moraju raditi za 1 dolar dnevno, umjesto da idu u školu, igraju se, obrazuju i ostvaruju svoj puni potencijal. Prepoznali su učenici i da se govor mržnje pojavljuje u njihovoj svakodnevici, na društvenim mrežama i u većini medija.

Posebno nas je zanimalo pravo na obrazovanje. Učenici su postavljali pitanja o obrazovanju stranih učenika i učenika pripadnika nacionalnih manjina, o modelima A, B i C po kojima se oni školuju, o satnici hrvatskoga jezika u npr. talijanskoj školi u Istri ili češkoj školi u Daruvaru, o razlozima upisivanja djece u vrtiće i škole na stranim jezicima. Podijelili su s Ravnateljem i svoje vlastite obiteljske priče o drugom materinskom jeziku ili nacionalnoj pripadnosti.

Na pitanja o pripremnoj nastavi hrvatskoga jezika za učenike strance i o informacijama koje Ured prikuplja s terena, dobili smo očekivani odgovor – 70 sati nastave nije dovoljno da učenici temeljito ovladaju hrvatskim jezikom, kao što ni odrasli ne mogu naučiti jezik na obveznim tečajevima hrvatskoga jezika na razini potrebnoj da se nastave baviti svojim zanimanjima, poput liječnika iz Sirije, učitelja iz Afganistana ili odvjetnika iz Ukrajine koji trenutno žive u Republici Hrvatskoj, a zbog jezične barijere prihvaćaju poslove za koje ne moraju dobro poznavati hrvatski jezik, naravno, kako bi prehranili svoju obitelj.

U Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina poslušali su naš prijedlog da se poveća broj sati pripremne nastave hrvatskoga jezika i time učenicima olakša i ubrza prilagodba na život u stranoj zemlji, stjecanje novih prijatelja i ostvarivanje željenih ciljeva danas u obrazovanju, a jednoga dana na tržištu rada. Ravnatelj Ureda istaknuo je iznimno važnu ulogu civilnoga sektora, tj. udruga koje pomažu izbjeglicama, migrantima, pripadnicima nacionalnih manjina i drugim ugroženim skupinama našega društva. Opet smo pomislili da i mi možemo pronaći način da pomognemo svojim novim prijateljima…

voditeljice Gordana Ljubas i Helena Mađer

objavio: Vesna Lončarić   datum: 31. 10. 2023.