Priče u sumrak

Vrijeme u kojem živimo nameće nam sve veću uporabu digitalnih alata koji nam nude lako dostupna rješenja i zabavu. Zaboravljamo kako zapravo samo čitanje razvija naš mozak, povećava vokabular, upoznaje nas s novim idejama i jača naše samopouzdanje.

U našoj školi učiteljice Gordana Ljubas i Aelita Jurak već niz godina provode projekt Priče u sumrak kojim razvijaju čitateljske navike i potiču svoje učenike na čitanje književnih djela te samostalno pisanje priča.
Naše tradicionalne Priče u sumrak održali smo i ove godine  24. studenoga 2023. za učenike 5. a, 5. d, 6. b. i 6. d razreda.
Možda dosad i najposjećenije Priče u sumrak započeli smo čitanjem priče Knjiški mačor, Ankice Blažinović-Kljajo. Priču je odabrala učiteljica Aelita Jurak kao uvod u čarobnu večer čitanja te je priču završila citatom iz priče kako je čitanje čarolija.
Priče nas mogu mnogočemu naučiti te smo iz priče J. Tihi-Stepanić, Kako je more postalo slano koju je pročitala učiteljica Gordana Ljubas saznali hoćemo li na ljetnom odmoru duboko zaroniti i potražiti mlinac za sol koji čini more slanim.
Našu prekrasnu večer čitanja priča nastavili smo čitanjem priče koju je napisala učenica Paola Žgaljić pod nazivom Vila čuvarica Papuka.
Učenici petih razreda koji su prvi puta sudjelovali u projektu Priče u sumrak pročitali su svoje odabrane priče pa nas je učenica Tonka Triska podsjetila kako je doma najljepše pročitavši priču Ježurka Ježić , Tara Rukavina pričom Kokoš ili jaje otvorila je zanimljivu raspravu što je bilo prije kokoš ili jaje, a naše druženje završili smo pričom koju je odabrala Latica Živković iz zbirke Priče o princezama i zmajevima podsjetivši sve okupljene na važnost oralne higijene.
Uz puno zabave, smijeha, lijepih priča i novih spoznaja morali smo završiti našu večer te je evaluacija sudionika (njih trideset i petero) pokazala da su svi zadovoljni provedbom Priča u sumrak. Prijedlozi naših učenika za sljedeće Priče u sumrak bili su: čitanje strašnih priča, dulje vrijeme samoga susreta, čitanje viceva i stripova…
Do sljedećeg susreta sve vas lijepo pozdravljamo!
Vaše učiteljice Gordana Ljubas i Aelita Jurak

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 27. 11. 2023.