Interkulturalni školski sat

Naši sugrađani, naročito nekoliko zadnjih godina, postali su ljudi koji dolaze iz raznih dijelova svijeta i sa sobom donose svoju kulturu i svoje običaje. Kako bismo ih najbolje upoznali, Grad Zagreb (Gradski ured za kulturu i civilno društvo te Gradski ured za obrazovanje, sport i mlade) u suradnji s Centrom mladih Ribnjak pripremio je aktivnosti interkulturalne / alternativne nastave za učenike osnovnih i srednjih škola.

U našoj smo školi 8. veljače 2024. ugostili Pouabe Ndeugoue Octavie Florette, Kamerunku koja već 12 godina živi u Hrvatskoj, a došla je u pratnji Marije Šimoković Sikavice iz Centra mladih Ribnjak.

Florette je jedna od osnivačica Panafričkog društva koje se zalaže za poboljšanje statusa afričkih državljana u Hrvatskoj i stjecanja boljih prava.

Govorila nam je o Africi: o njezinim državama, najvišim planinama, jezicima i brojnim etničkim skupinama kojima pripadaju stanovnici. Više nam je predstavila Kamerun, njegov položaj, klimu, ali i običaje oko vjenčanja, izbora plemenskoga kralja, o jezicima kojima se govori u Kamerunu, o hrani (koja joj u Hrvatskoj najviše nedostaje).

Neki među našim učenicima već su na satima geografije učili o Africi, a ovo predavanje može samo još bolje upotpuniti sliku koju su dobili. Onima koji još nisu, može li biti bolja motivacija za učenje?

Cilj ovih aktivnosti jest upoznavanje, razgovor i učenje o različitim kulturnim, etničkim, jezičnim i vjerskim identitetima kako bi se doprinijelo smanjenju predrasuda, stereotipa, nejednakosti i diskriminacije. Nadamo se da će i Florettino predavanje koje je održala za naše učenike pomoći u ostvarivanju toga cilja.

Kako je na predavanju bilo našim učenicima, najbolje kazuju dojmovi nekih od njih:

Meni se predavanje jako svidjelo. Naučila sam nove stvari o Kamerunu, navikama i običajima njegovih stanovnika i kako je to doći iz Afrike u potpuno drugačiju zemlju. Bilo je zabavno i poučno. (Latica Živković, 5. d)

Doista mi se svidjelo. Bila je odlična i u pjevanju i u sviranju tog bubnja. Bilo mi je zanimljivo slušati njezinu povijest i samu Afriku, iako mnoge riječi koje su mi bile nerazumljive tu nisu bile uključene. Jako sam zahvalna što je sve ovo organizirano! (Daryna Tarushko, 6. c)

Predavanje mi je bilo zanimljivo, svidjelo mi se čuti nešto novo o nekoj kulturi i nekoj državi – da Kamerun ima više od 200 jezika, da je toplije nego u Hrvatskoj (od najnižih 15 do oko 40 stupnjeva), da imaju tržnice s raznolikim voćem i povrćem... (Jan Rehtaček, 7. a)

Bilo mi je lijepo pjevati! (Patrik Babić, 8. a)

Jako mi se svidjelo predavanje jer smo tako učili o drugim kulturama i ljepotama Afrike. (Luna Bagić, 7. a)

Svidjelo mi se predavanje zato što smo se kroz zabavu i pjesmu upoznali s novom kulturom i običajima u Africi. (Gresa Bajrami, 7. b)

Meni se predavanje jako svidjelo. Mislim da se ovim predavanjem proširilo moje znanje o Kamerunu i Africi općenito. Bilo je interesantno slušati o različitoj kulturi od naše, a najviše mi se svidjela pjesma i sviranje. Vidi se da je u predavanje uloženo mnogo truda i drago mi je što sam imala priliku sudjelovati! (Lana Perša, 8. a)

Jako mi je drago da sam došla na predavanje od Florette. Sviđalo mi jako slušati njenu pjesmu i prezentaciju o Africi. Poznala jako puno nove informacije o Africi. Hvala za takve predavanje Floretti i vama. (Viacheslava Kyriienko, 8. c)

Još mi ritam odzvanja u ušima! Svidjelo mi se naučiti o životu u Africi. (Ivan Jakopiček, 6. d)

Helena Mađer i Gordana Ljubas

objavio: Gordana Ljubas   datum: 10. 2. 2024.