Posjet Institutu za hrvatski jezik

I ove godine Mjesec hrvatskoga jezika (od 21. 2. do 17. 3.) u školi smo obilježili razgovorom o jeziku, prezentacijama i kvizovima u kojima su učenici pokazivali svoje poznavanje gramatike, pravopisa i povijesti jezika.

U Mjesecu hrvatskoga jezika koji se na poticaj Instituta za hrvatski jezik održava od 2014. godine obilježavamo Međunarodni dan materinskoga jezika (21. 2.), Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva koji je proglasio Hrvatski sabor u spomen na prvu tiskanu hrvatsku knjigu –  Misal po zakonu rimskoga dvora (22. 2. 1483.) te dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika (17. 3. 1967.).
Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu hrvatskoga jezika, ali i svi zainteresirani učenici sedmih i osmih razreda, posjetili su 12. ožujka Institut za hrvatski jezik. Za nas su u sklopu Dana otvorenih vrata Instituta Sat hrvatskoga jezika održale dr. sc. Ivana Matas Ivanković i dr. sc. Goranka Blagus Bartolec. Poslušali smo predavanja Jezični savjeti i Veliko i malo početno slovo.
Dobili smo brojne jezične savjete koji često muče i zaposlene u školama, npr. da se prva riječ u nazivima Učiteljsko vijeće, Razredno vijeće, Vijeće učenika ili Vijeće roditelja piše velikim slovom jer se odnose na konkretna službena tijela škole dok se roditeljski sastanak piše malim slovom. Nazivi predmeta pišu se velikim slovom, npr. Hrvatski jezik, Matematika, Kemija…, ali se piše učitelj_ica hrvatskoga jezika, učitelj_ica matematike, učitelj_ica kemije… jer su to područja poučavanja, a ne imena predmeta. Preporuka Instituta je da se slovo kao oznaka pojedinog razreda piše velikim slovom, npr. 1. A.
Bilo je tu još puno zanimljivih primjera – kada se riječ sunce piše velikim, a kada malim slovom, piše li se Milka velikim slovom i kad se misli na robnu marku…
Iz Instituta smo se svi vratili puni dojmova, a posjet je naročito bio poticajan Luciji i Dori, našim učenicama koje se spremaju za županijsko Natjecanje iz hrvatskoga jezika.

Aelita Jurak i Gordana Ljubas

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 14. 3. 2024.