Bogata ponuda kulturnog, edukativnog i zabavnog sadržaja pred našim vratima

Na području gradske četvrti Trešnjevka – jug u ovoj se školskoj godini redovito održavaju radionice, projekcije, predstave i koncerti namijenjeni prvenstveno učenicima osnovnoškolske dobi, ali i svim ostalim stanovnicima našega dijela Grada. Predsjednica Vijeća gradske četvrti Trešnjevka – jug, gospođa Elvira Mulić, i predsjednica Mjesnog odbora Gajevo, gospođa Tihana Soljankić, pozvale su Osnovnu školu Ivana Meštrovića i okolne škole da se sa svojim prijedlozima kvalitetnih medijskih sadržaja nacionalne produkcije aktivno uključe u izradu plana događanja, predlože sadržaj primjeren potrebama učenika i da s učenicima sudjeluju kao publika na svim organiziranim sadržajima. Škola se rado odazvala pozivu na suradnju. Predložili smo određene sadržaje te redovito informiramo roditelje i učenike o aktivnostima u prekrasnom novouređenom prostoru nasuprot Škole, na adresi Koprivnička ulica 47.

U prosincu 2023. godine na Adventu u Gajevom održane su radionica i projekcije filmova „Čarobna šuma“ i „Tko pjeva zlo ne misli“. U veljači su povodom Valentinova nastupili pijanist Vitomir Ivanjek, dječji zbor Zagrebački anđeli, zbor Prečko 50+ i Ritmika – dramska grupa S. C. E. N. A. – zbor. Povodom Svjetskog dana kazališta u ožujku mogli smo pogledati dvije predstave: „Basne za nas danas“ Kazališta Prijatelj i „Čistim život“ Umjetničke organizacije Točka na i. Brojni su se učenici s obiteljima odazvali na besplatne predstave i projekcije.

Izdvajamo sadržaj koji nas je oduševio, a organiziran je povodom Dana borbe protiv vršnjačkoga nasilja, poznatijeg kao Dan ružičastih majica. U suradnji Mjesnog odbora Gajevo i Centra za kulturu Trešnjevka, Crvenoga križa Grada Zagreba te sportske organizacije KRAV MAGA Hrvatska govorilo se o prevenciji i rješavanju sukoba. Naši su učenici 5. – 8. razreda sudjelovali na radionicama pod zajedničkim nazivom “Znaš li TI tko sam JA?!”

Radionicu „Prepoznaj prijetnju na društvenim mrežama“ vodili su Mladi volonteri Crvenog križa Zagreb. Kao dio kampanje „Zaustavimo trgovinu ljudima“ razvili su program prepoznavanja prijetnje na društvenim mrežama. Naučili smo kako prepoznati zlostavljanje na internetu, kako se suočiti s njim, kada ga ignorirati, a kada ne, tko su "trolovi" i još puno toga.

Na radionici FORUM TEATRA s voditeljem Lovrom Krsnikom, redateljem i dramskim pedagogom, „ušli smo u tuđe cipele“ i pokušali osjetiti onu drugu stranu, bila ona strana nasilnika ili strana osobe nad kojom se nasilje odvija. Ova metoda vodi ka nenasilnom rješavanju sukoba, to je metoda prevencije. Kazalište potlačenih ili forum kazalište interaktivna je kazališna forma u kojoj angažirana publika putem dijaloga i intervencija na sceni pronalazi rješenja društvenih problema. Zbog svoje dinamične prirode, forum kazalište najraširenija je tehnika kazališta potlačenih. Forum kazalište slobodan je aktivistički proces koji se sastoji od niza radionica, kazališnih vježbi, dijaloga, igara i tehnika kroz koje se oblikuje predstava. Naši su učenici s učiteljicama Anom Domić Tunguz, Aelitom Jurak, Gordanom Ljubas i Helenom Mađer odglumili scene iz predstave „Kako je Gregor stekao prijatelje“. Najzanimljivije je bilo zamijeniti naše uloge. Učenici su glumili roditelje, a učiteljice učenike. Ozbiljno smo shvatili poruku – nasilje nikada nije rješenje!

Zahvalni smo na pozivu za daljnju suradnju i podsjećamo sve učenike i njihove obitelji da su najbolje stvari besplatne!

Helena Mađer

objavio: Vesna Lončarić   datum: 8. 4. 2024.