Terenska nastava

Istra ( 4. 9. – 8. 9. 2018.)

Na terensku nastavu u Istru krenuli smo dvama autobusima 4. 9. 2018. godine u 7.00 sati ispred škole, u organizaciji turističke agencije „Spektar putovanja“. U prvom, većem autobusu, bili su učenici 8. b i 8. c razreda s razrednicama i profesorom povijesti (Mila Kožul Kalem, Danijela Kirsch i Neven Rȕcker). U drugom, manjem autobusu, bili su učenici 8. a razreda s razrednicom i profesoricom engleskog jezika (Gordana Ljubas i Tea Sušac).

Plan putovanja prvog dana bio je: Zagreb – Karlovac – Roč – Hum – Motovun – Poreč. Vožnjom autobusima stigli smo u  Karlovac u obilazak akvarija Aquatika. Uz stručno vođenje učenici su se upoznali sa slatkovodnim biljnim i ribljim vrstama.

Poslije obilaska nastavili smo  putovanje kroz Gorski kotar prema tunelu Učka. Nastavili smo putovanje do Roča, slikovitog gradića poznatog po Ročkom glagoljskom abecedariju pronađenom u Župnoj crkvi sv. Bartula. Laganom šetnjom razgledali smo gradske znamenitosti Roča, naselja iz prapovijesti smještenog na brdašcu. Dalje je slijedila vožnja autobusima uz glagoljaške spomenike, tj. Aleju glagoljaša do Huma, najmanjeg grada na svijetu gdje smo uživali u šetnji slikovitim ulicama. Poslije Huma krenuli smo prema Motovunu. Izašli smo iz autobusa i krenuli prema najstarijem dijelu grada – gradskoj jezgri , gdje smo obišli crkvu sv. Stjepana, gradski trg i kaštela. Zanimljiva je bila šetnja unutarnjim gradskim prstenom. U dogovoreno vrijeme krenuli smo prema Poreču gdje smo, nakon smještaja, krenuli na večeru.

Drugi dan krenuli smo u obilazak Pule. Uz stručno vodstvo obišli smo pulsku Arenu i uputili se u daljnji obilazak gradskih znamenitosti: Dvojna vrata, Herkulova vrata, Slavoluk Sergijevaca, Augustov hram. Oko podneva krenuli smo prema Fažani na ručak. Poslije ručka slijedila je vožnja brodom prema NP Brijuni. Panoramskim vlakom i pješice u pratnji stručne osobe razgledali smo najinteresantnije dijelove parka: golf teren, safari park, bizantska naselja, vilu rustiku, mediteransku vegetaciju, zoološki vrt, sakralne objekte i muzej. Nakon obilaska NP Brijuni brodom smo se vratili do Fažane, a dalje autobusima do hotela u Poreč na večeru.

Treći dan, ujutro, uslijedila je vožnja prema Višnjanu, poznatom po zvjezdarnici. Nakon edukativnog predavanja uputili smo se do lokaliteta Tićan gdje je 1992. godine izgrađena nova zvjezdarnica u kojoj danas djeluje Astronomsko društvo Višnjan i Znanstveno edukacijski centar. Učenici su sudjelovali u edukativnom programu i u razgledu zvjezdarnice u pratnji stručne osobe. Jama Baredine bio je sljedeći lokalitet gdje smo se uz stručno vodstvo upoznali s podzemnim životinjskim svijetom, vidjeli smo čovječju ribicu. Nakon toga nastavili smo put prema  Poreču gdje smo osim šetnje gradskim ulicama i razgleda gradskih znamenitosti uz stručnu osobu imali  i razgled Eufrazijeve bazilike. Nakon toga povratak u hotel, zajedničko druženje i večera.

Četvrti dan u planu je bio obilazak Rovinja i vožnja Limskim kanalom. Po dolasku u grad uputili smo se u razgled gradskih znamenitosti u pratnji lokalnog vodiča: Balbijev luk, slikovita ulica Grisia – atelje pod vedrim nebom. Nakon obilaska crkve sv. Eufemije – sv. Fume čekao nas je brod na rivi i plovidba Limskim zaljevom (kanalom) gdje smo vidjeli kako se uzgajaju školjke i ribe u jedinstvenom prostoru potopljenog riječnog ušća. Nakon obilaska vratili smo se u Poreč gdje smo imali organizirani ručak u hotelu. Naravno, bilo je i slobodnog vremena za kupanje i druženje. Iskoristili smo vrijeme poslije večere i otišli u centar Poreča gdje se održavala manifestacija Dani Poreča.

Zadnji dan, nakon odjave iz hotela, krenuli smo prema Pazinu, središtu Istarske županije koji je u 19. stoljeću ujedno bio i jedno od središta hrvatskoga kulturnoga preporoda. Poslije razgleda gradskih znamenitosti krenuli smo prema Opatiji. Zajedničkom šetnjom obišli smo vilu Angiolinu, hotel Kvarner, park sv. Jakova, djevojku s galebom. Poslije ručka učenici su imali slobodno vrijeme za kupanje ili šetnju gradom. Polazak prema Zagrebu bio je dogovoren u 17 i 30.

Zadovoljni svime viđenim, sretni zbog još jednog lijepog druženja i zahvalni na lijepim i sunčanim danima koji su nas pratili, priveli smo kraju našu terensku nastavu.

Pred školu smo se vratili 8. 9. 2018. oko 20.15.

Fotografije: Lucija Sever
                   Tekst: Mila Kožul Kalem

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 2. 11. 2018.