Posjet Volonterskom centru Zagreb

Učenici koji pohađaju INA Zajednica aktivnih građana posjetili su 19. prosinca Volonterski centar Zagreb.

Primila nas je Dunja Hafner, izvršna direktorica Centra. U ugodnom druženju govorila nam je o Volonterskom centru, o broju zaposlenika, razlozima zašto sve ljudi volontiraju, koliko volontera ima u našoj zemlji, a zatim odgovarala na naša brojna pitanja.

Saznali smo tako da je Volonterski centar Zagreb jedan od četiriju volonterskih centara u našoj zemlji (ostali su u Rijeci, Splitu i Osijeku), da su oni organizacija civilnog društva koja se bavi razvojem i promicanjem volonterstva.

Na postavljeno pitanje Što je volontiranje? naši su je ZAG-ovci oduševili odgovorima: znali su da je volontiranje aktivnost u kojoj dajemo svoje vrijeme, a ne novac, da se razlikuje od posla (koji radimo kako bismo preživjeli😊), a volontiramo jer to želimo, u slobodno vrijeme. Volontiramo kako bismo pomogli drugima kojima pomoć treba, ne radimo to preko volje. Volontiranjem pomažemo najranjivijim članovima zajednice i gradimo bolju zajednicu.

Saznali smo da u Hrvatskoj volontira oko 20 % stanovništva, da je to zadovoljavajući postotak jer mi kao zemlja nemamo dugu tradiciju volontiranja (kao neke skandinavske zemlje) te da volontiranje nema granica – volontiraju i stariji i mlađi.

Gospođa Hafner čestitala nam je jer je naša škola na svečanoj dodjeli Volonterskog Oskara 5. prosinca, na Međunarodni dan volontera, dobila posebno priznanje za izniman volonterski doprinos u 2023. godini. Gresa, jedna od naših učenica koja je bila na dodjeli priznanja, podijelila je sa svima svoje dojmove s dodjele, a domaćica nam je govorila o ovogodišnjim i prošlogodišnjim finalistima i dobitnicima Oskara te razlozima zašto su ga dobili.

Fran je govorio o ovogodišnjim volonterskim akcijama koje su pokrenute u našoj školi: o pomoći djeci iz Ukrajine u učenju te predbožićnoj akciji skupljanja društvenih igara za Vinogradsku bolnicu.

Brojni su razlozi zašto ljudi volontiraju: jer tako upoznaju nove ljude, jer uče nove vještine, tako poboljšavaju društvene i socijalne vještine, upoznaju nove prijatelje, šire mrežu poznanstava, ostaju aktivni, osjećaju se korisnima u zajednici….

Domaćica nam je rado govorila i o svojim osobnim volonterskim početcima i akcijama te nam pokazala volontersku knjižicu i objasnila načine kako se u nju upisuju volonterski sati. Počastila nas je i preukusnim pizzama i opskrbila volonterskim knjižicama koje ćemo podijeliti svim budućim članovima našeg Volonterskog kluba Meštri.

Nadamo se da će volonterske akcije koje ćemo upisati našim učenicima biti lijep početak njihova dugog volonterskog puta.

Zahvalili smo na dobrodošlici i svemu što je podijelila s nama, a kako je vrijeme adventa, nismo odoljeli nakon pizze počastiti se i fritulama te uživati u šetnji ukrašenim gradom.

voditeljice Helena Mađer i Gordana Ljubas

objavio: Gordana Ljubas   datum: 20. 12. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt