U posjetu OŠ Rapska

U OŠ Rapska odluka o nekorištenju mobitela tijekom odmora donesena je prije tri godine. Upravo stoga bilo nam je važno čuti kakva su njihova iskustva pa smo im otišli u posjet. S nama je bila i pedagoginja Valentina Zadravec.

Dan posjeta bio je snježni dan 19. 1.

Dočekali su nas školska psihologinja i skupina učenika petih i sedmih razreda. Rado su s nama podijelili svoja iskustva. Mobiteli se ne koriste već duže pa čak misle da ih učenici ni sad, da se zabrana uvede, ne bi koristili. To je pravilo dio njihova kućnoga reda, a prethodno su ga odobrili i Vijeće roditelja i Učiteljsko vijeće, a donio ga je Školski odbor.

Učenici kažu kako se sada više druže i razgovaraju. Imaju računala za „rupe“, tj. slobodne sate. Kažu kako to i nije baš najbolja ideja škole jer učenici na njima igraju igrice (što je bio jedan od razloga za ukidanje mobitela). Osim njih, za slobodne sate imaju društvene igre.

I oni i psihologinja kažu kako velika većina učenika poštuje pravilo, a ako ga netko prekrši, uzima mu se mobitel po koji onda dolazi roditelj. Imaju pravilo da učenici tijekom sata ne izlaze na WC (naravno, postoje iznimke) pa tako ne postoji mogućnost da se tamo koriste mobitelom (za igrice, fotografiranje, poruke, društvene mreže… što je prije bio slučaj).

Jako nam se svidjela ideja o društvenim igrama i blokićima – porukama roditeljima za postupke kojima se krši kućni red, ali i za sva dobra djela koja učenici naprave u školi. Pokušat ćemo je razraditi u dogovoru s učenicima iz Vijeća učenika te predložiti učiteljima i ravnatelju.

U ugodnom razgovoru brzo nam je prošlo vrijeme. Pozvali smo naše domaćine na daljnju suradnju pa se nadamo još nekom druženju u Rapskoj ili kod nas u Meštroviću.

objavio: Gordana Ljubas   datum: 20. 1. 2024.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt