U središtu Hrvatskoga zagorja - posjet Krapini (terenska nastava sedmih razreda)

Učenici sedmih razreda bili su 10. studenoga u pratnji svojih razrednica, profesora A. Kožula i asistentice K. Golub u Krapini na prvoj ovogodišnjoj terenskoj nastavi.

Najprije smo krenuli u obilazak Muzeja krapinskih neandertalaca koji počinje projekcijom filma o životu neandertalaca čije je kosti pronašao učitelj Rehorić te ih 1899. poslao Dragutinu Gorjanoviću Krambergeru. Film donosi zanimljivu priču o životu i kulturi neandertalskog čovjeka u Krapini, a cijeli muzej priča priču o postanku svijeta, povijesti Zemlje i prvim organizmima.

Muzej i nalazište krapinskog pračovjeka na brdu Hušnjakovo povezani su pješačkim stazama

Slijedio je obilazak rodne kuće Ljudevita Gaja u kojoj smo vidjeli brojne kopije njegovih rukopisa, tiskane tekstove, knjige i brošure te novine i časopise koje je uređivao i izdavao, njegove portrete i portrete članova njegove obitelji, namještaj iz njegova vremena.

U jednoj od triju uređenih soba Gajeve rodne kuće

Odmorili smo se i zabavili u parku u središtu Krapine te nakon ručka posjetili Franjevački samostan i crkvu svete Katarine kroz koje nas je proveo ljubazni domaćin, gospodin Željko. Bilo je zanimljivo slušati njegovu priču o povijesti Krapine i franjevaca u Krapini, a naročito razgledati inkunabule smještene u samostanu.

U samostanskoj knjižnici

Vrijedni primjerci u knjižnici

Zadovoljni svime viđenim, sretni zbog još jednog lijepog druženja i zahvalni na lijepom jesenskom danu priveli smo kraju našu terensku nastavu.

Fotografije i tekst: Gordana Ljubas

objavio: Irina Maljcov   datum: 11. 11. 2017.