Volonterska akcija

PRIČE S ČAROBNOG TEPIHA

Sudjelovanjem na dvodnevnom seminaru Volontiranje u radu s djecom i mladima u organizaciji Foruma za slobodu odgoja prihvatili smo obvezu pripreme i provođenja jedne volonterske akcije u suradnji s udrugom ili ustanovom koja se brine o ranjivim korisnicima.

U školi se ubrzo formirala skupina učitelja i stručnih suradnika koja se pronašla u ovome projektu i u volontiranju općenito.

Cilj našega projekta bio je uključivanje učenika koji su u razredu s posebnim programom (djelomična integracija) u volontersku akciju pričanja priča djeci u dječjem vrtiću.

Dječjem vrtiću Jarun ponudili smo projekt koji smo osmislili i nazvali ga Priče s čarobnog tepiha. Branki Fočić, pedagoginji vrtića, naša se ideja svidjela te smo dogovorili termin gostovanja.

Slijedile su brojne pripremne aktivnosti. Odabrali smo priču Hrkalo Jelene Pervan, a među mnoštvom zainteresiranih četvero učenika drugih i petero učenika četvrtog d razreda.

Učenica osmoga razreda Cora Borković nacrtala je Hrkala i ostale likove iz priče, učenici četvrtih razreda osmislili su tekst poziva djeci i roditeljima vrtićanaca, a učenici drugih razreda zajednički su obojili likove i ukrasili pozivnicu koju smo poslali roditeljima.

Zajednički sastanci, na kojima smo priču najprije pročitali nekoliko puta, a nakon toga ju podijelili po ulogama i uvježbavali pričati, odvijali su se tijekom studenoga i sve do 20. prosinca kad smo Hrkala ispričali svojim domaćinima u vrtiću. Za svako dijete ponijeli smo i poklon – malu bojanku s likovima iz priče.

Kako svaka dobra ideja privuče i druge pozitivne ideje i akcije, tako se u naš projekt uključila i školska zadruga te su od jednog običnog zelenog tepiha napravili pravi čarobni na kojem su djeca lako poletjela u svijet mašte.

Učenici četvrtog d razreda za našega volontera Benjamina, koji odlazi iz naše škole i vraća se u svoju Slavoniju, napravili su poklon – jastučić s likom medvjedića Hrkala.

Generalna proba                                                                U vrtiću

Pričanje priče proteklo je u ugodnom ozračju, a posebno nas je razveselio razgovor nakon pričanja. Vodili su ga naši učenici, a tijekom njega saznali smo da se djeci priča svidjela i da su uživali u zajedničkom druženju. Neki od naših učenika bivši su polaznici ovoga vrtića pa im se bilo lijepo vratiti i to naročito u volonterskoj ulozi. Nadamo se da smo svojom akcijom ostavili trag u srcima djece u DV Jarun.

Dana 5. prosinca s našim školskim volonterima proslavili smo Međunarodni dan volontera, podijelili im zahvalnice, a nakon završenog projekta i volonterske knjižice koje će, vjerujemo, popunjavati daljnjim akcijama.

Sudjelovanje u ovoj akciji prva je veća volonterska priča koja je započela u našoj školi.

Vjerujemo da su svi koji su u njoj sudjelovali osjetili sreću i ispunjenost jer su bili promjena koju svi želimo vidjeti u svijetu!

Hvala svima koji su se zavolontirali i poletjeli na čarobnom tepihu: Leticiji, Benjaminu, Tari, Dori, Miji, Fioni, Svenu, Viti, Anti, Kruni i Cori, učiteljici Jeleni, rehabilitatorici Ani, pedagoginji Irini te asistenticama Sanji i Dini!

Gordana Ljubas

objavio: Marja Krstulić   datum: 22. 12. 2016.