TERENSKA NASTAVA 6. RAZREDA U KRIŽEVCE I KALNIK

Šesti razredi Osnovne škole Ivana Meštrovića u četvrtak, 24.10.2019., ostvarili su ciljeve  terenske nastave iz Prirode, Tehničke kulture, Tjelesne i zdrastvene kulture i Vjeronauka. Posjetili smo Križevce, pilanu u selu Dropkovec te Kalnik. Terenska nastava odvijala se pod vodstvom razrednica Martine Bošnjaković, Ane Domić Tunguz, Petre Marune i Mirte Vugrin te učiteljice Martine Čiček i učitelja Hrvoja Đuraka.

Na terensku nastavu krenuli smo u četvrtak u jutranjim satima i naše prvo odredište bili su Križevci. Prošetali smo gradskom jezgrom te promatrali arhitekturu grada, Unijatske (grkokatoličke) katedrale, crkve sv. Ane, crkve sv. Marka, crkve sv. Križa te sinagoge, dok su nam vodiči pričali zanimljivosti iz povijesti grada.

Nakon Križevaca zaputili smo se u selo Dropkovec gdje smo obišli pilanu i vidjeli kako od čistog drveta nastane gotovi proizvod, u ovom slučaju – lijes. Ljubazni radnici pilane čak su nas i počastili sokom i grickalicama.

Siti i veseli nastavili smo vožnju do Kalnika gdje smo razgledali Biblijski vrt mira i malo se u njemu i igrali. Park čine čak 33 drvena kipa nadnaravne veličine, s likovima iz Starog i Novog zavjeta. Biblijski vrt mira spoj je prirode, povijesti, vjere i umjetničkog stvaralaštva, a poručuje nam da se međusobno poštujemo, da poštujemo prirodu i razvijamo dobre međuljudke odnose kako bi nam svima bilo ugodnije.

Oko 14 sati ručali smo u Planinarskom domu Kalnik. Nakon ručka prošetali smo dijelom poučne staze. Poučna staza otvorena je 1996. godine na Dan zaštite planinske prirode u Hrvatskoj. Otvorena je s ciljem da se posjetiteljima približe prirodne vrijednosti Kalničke gore. Staza ima i poučni karakter i upozorava korisnike na čuvanje prirode. Dok smo šetali stazom vidjeli smo mnoge biljke i nekoliko vrsta kukaca, a i dobro smo se razgibali.

Nakon šetnje krenuli smo prema Zagrebu i stigli pred školu oko 19 sati. Putovanje je prošlo dobro, uz pjesmu, igru i čist zrak, a nešto smo i naučili.

Izvješće posudila i preuredila: Mirta Vugrin

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 28. 10. 2019.