Dabar 2020

I ove godine se u našoj školi održava međunarodno informatičko natjecanje Dabar.

Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje kroz online izazove koji se sastoje od niza zanimljivih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga “Suradnici u učenju”, Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

S obzirom da je ova godina po mnogočemu posebna i ovogodišnji Dabar je poseban - sve će se održati online.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1. MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,
  2. MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,
  3. KiloDabar za učenike 5. i 6. razreda OŠ,
  4. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i
  5. GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Na stranicama natjecanja možete pročitati Pravilnik natjecanja, pogledati zadatke iz prijašnjih godina te pronaći poveznicu na virtualnu učionicu PseudoDabar – osmišljenu za pripremanje učitelja i učenika za natjecanje Dabar.

Natjecanje se održava tijekom ovoga tjedna (od 9. do 13. studenog) na CARNET-ovom sustavu uz obavezno korištenje AAI@EduHr tj. korisničkih računa @skole.hr

prema sljedećem rasporedu:

Razredna nastava
Utorak - 1. razredi
Srijeda - 4. razredi
Četvrtak - 3. razredi
Petak - 2. razredi

Predmetna nastava
- u 9 sati - 5. razredi
- u 15 sati - 6. razredi
- u 9 sati - 7. razredi
- u 16 sati - 8. razredi

Razvijanje računalnoga razmišljanja njeguje pristup rješavanju problema kojim se razvijaju vještine logičkoga zaključivanja, modeliranja i apstrahiranja. Računalno razmišljanje univerzalna je vještina koja potiče preciznost i sustavnost, a može se primijeniti u različitim područjima i u svakodnevnome životu. Apstrakcija kao temeljni koncept računalnoga razmišljanja  omogućuje rad na složenim problemima razdvajajući ih u više jednostavnih problema.

Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, mogu se rješavati i bez informatičkog predznanja.

Sretno svima!

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 11. 11. 2020.

« Ožujak 2024 »

Raspored prehrane za mjesec: OŽUJAK