Mali vozači u našoj školi

29. rujna 2014. učenici 2. i 3. razreda imali su priliku sudjelovati u Jumicar programu. Svrha programa je da djeca kroz zabavu uče predvidjeti opasnost i odgovorno se ponašati u prometu.

Djeca po prvi put, iz perspektive vozača, imaju mogućnost uočiti sve poteškoće upravljanja motornim vozilima i opasnostima koje proizlaze iz cestovnog prometa. Na taj način počinju bolje prepoznavati svrhu horizontalne i vertikalne signalizacije što ih čini sigurnijim u stvarnom prometu. Ovakav vid obuke ne podrazumijeva od polaznika napraviti dobre vozače, već pažljivije i sigurnije pješake, bicikliste i sl. Temeljni cilj ovog programa je prevencija i smanjenje broja dječjih žrtava cestovnog prometa.

Nakon vrlo poučnog predavanja, gdje su učenici naučili neka važna prometna pravila, slijedila je vožnja u autima na polionu koji je bio postavljen na igralištu škole. Djeca su s oduševljenjem sjedala za volan malih automobila te su na taj način mogli uvidjeti kako funkcionira pravi cestovni promet. Isprobavali su gas, kočnice, upoznali semafore, značenje prometnih znakova, kako se treba oprezno ponašati u prometu i ocijeniti razne prometne situacije iz vidokruga jednog vozača. Svi su bili jako uzbuđeni, ali su s lakoćom, uz pomoć strpljivih instruktora, svladali vožnju.

Nakon vožnje, učenici su dobili diplome i vozačke dozvole.

objavio: Ivan Gotić   datum: 3. 10. 2014.