Posjet vatrogasnoj postaji Novi Zagreb

U utorak 11. studenog i srijedu 12. studenog učenici drugih razreda posjetili su Vatrogasnu postaju Novi Zagreb. Domaćini su nam bili vatrogasci 1. i 2. smjene. Oni  su nam na zabavan način prikazali svoj rad i opremu kojom se koriste na intervencijama. Imali smo priliku isprobati zaštitnu opremu koja ih štiti i omogućuje siguran rad. Osim osobne opreme vidjeli smo i vozila kojima raspolažu, od malog „dimnjaka“ do velike ljestve koju smo isprobali, a najhrabriji su i iskoristili njezin dohvat od 39 metara. Prisustvovali smo i pravoj intervenciji, a da toga u prvom trenutku nismo bili ni svjesni. Gotovo cijela smjena je otišla s navalnim vozilom i cisternom na požar krovišta obiteljske kuće. Iznenadila nas je njihova brzina, od alarma za intervenciju do izlaska u punoj opremi  trebalo im je manje od minute! Čak im ni mi nismo smetali dok su se oblačili. Na svu sreću brzo su se vratili, pa smo i mi mogli uživati u vožnji navalnim vozilom pod sirenom i svjetlima.

Naučili smo da vatrogasci, osim što gase požare, ispumpavaju vodu nakon velikih kiša, uklanjaju drveće koje se srušilo, provaljuju u stanove u slučaju nesreće, spašavaju unesrećene u prometnim nesrećama, uklanjaju grafite, oslobađaju ljude pri zastoju dizala, spašavaju kućne ljubimce s visokih grana ili iz rupa...

Pokazali su nam kako ugasiti manji požar koristeći priručna sredstva – majicu, pijesak i bočicu vode. Nakon svih uzbuđenja odmorili smo uz kekse, sok i razgovor s vatrogascima.

Bilo nam je jako zanimljivo i mnogi su učenici odlučili da će i oni biti vatrogasci.

Izvješće sastavila učiteljica Ivona Drobnjak
Fotografije: učiteljice Matea Paris Dujaković, Martina Plašć, Ivona Drobnjak

objavio: Ivan Gotić   datum: 13. 11. 2014.