Medijacija u našoj školi

Tijekom zimskih praznika u organizaciji Foruma za slobodu odgoja održana je dvodnevna edukacija o medijaciji na kojoj je sudjelovalo dvadeset i četvero djelatnika naše škole.

Sukobi su, nažalost, dio školske svakodnevice te postoje protokoli po kojima je nužno postupati ukoliko dođe do nasilja među djecom. No što je s velikim brojem svakodnevnih sukoba koji nisu podložni ovim mjerama? Dio onih sukoba koje djeca ne uspijevaju riješiti samostalno, a koji nisu podložni izricanju pedagoških mjera, u našoj će se školi, kada god je to moguće, rješavati MEDIJACIJOM.

Što je medijacija?

Medijacija u školi metoda je rješavanja sukoba u kojem stručna neutralna osoba pruža podršku djeci da sukob riješe konstruktivno i na obostranu dobrobit.

Sudjelovanje u medijaciji je dobrovoljno – važno je da sudjeluje samo onaj tko to želi, i povjerljivo je – ono što se kaže na medijaciji ostaje između sukobljenih strana i medijatora.

Kroz povjerljiv razgovor, u jednom ili nekoliko susreta, medijator/ica omogućuje sudionicima da otvoreno govore o svom sukobu, izraze svoje želje i potrebe te zajedno pokušavaju pronaći rješenje i postići sporazum.

Medijacija nije primjenjiva ukoliko je došlo do težeg fizičkog nasilja ili se radi o bullyingu – tad će biti primjerenije druge metode rješavanja sukoba. Iako metoda medijacije ne nudi garancije, često je ishod ovog procesa upravo razrješenje sukoba zbog kojeg su sudionici došli, a što je još važnije – više razumijevanja i kvalitetnija komunikacija s obje strane.

Što to znači za našu školu?

Školski medijatori su učitelji i stručni suradnici koji su prošli edukaciju u primjeni medijacije i imaju senzibilitet za rješavanje konfliktnih situacija.

Ukupno u našoj školi imamo 26 educiranih medijatora. Oni će pružiti sve informacije o medijaciji ostalim učiteljima, učenicima i roditeljima te će s učenicima provoditi radionice o sukobima, komunikaciji i medijaciji. U slučaju sukoba saslušat će sukobljene strane, neće zauzimati niti jednu stranu, već će kroz komunikaciju i dogovor pokušati postići bolje razumijevanje i međusobno poštivanje sukobljenih strana te im pomoći da samostalno pronađu rješenje s kojim će oboje biti zadovoljni.

Nadamo se da će nam medijacija pomoći u prevenciji sukoba kao i njihovom uspješnom rješavanju!

Irina Maljcov, pedagoginja

(tekst preuzet iz brošure „Možemo to riješiti!“ Foruma za slobodu odgoja)

objavio: Irina Maljcov   datum: 16. 1. 2018.