Posjetili Grkokatoličku i Baptističku Crkvu

8. 02. 2018. god. učenici sedmih razreda su pod vodstvom vjeroučiteljice Anice Perković i u pratnji razrednica, prof. Danijele Kirsch i prof. Mile Kožul Kalem posjetili Grkokatoličku i Baptističku Crkvu, vezano uz tematsku cjelinu na Vjeronauku: Kršćani na drugi način.

Prva postaja nam je bila grkokatolička konkatedrala svetih Ćirila i Metoda na Gornjem gradu u Ćirilo metodskoj ulici. Prilikom dolaska dočekao nas je njihov đakon koji nas je pobliže upoznao sa njihovom poviješću, obredima i objasnio nam razliku između Rimokatoličke i Grkokatoličke Crkve. Nakon što nam je objasnio što je ikonostas, otvorio je vrata ikonostasa i pokazao nam oltarski prostor u koji smije ući samo posvećena osoba (svećenik, biskup, đakon). Nakon toga smo se kroz Kamenita vrata uputili u Baptističku Crkvu u Radićevoj ulici. Prilikom ulaza uvidjeli smo znatne razlike između dviju crkvi. Uz kratku prezentaciju upoznali smo njihov način bogoslužja, koje većinom slave uz glazbu, najčešće modernog tipa. Tu smo postavljali puno pitanja, jer je puno više razlika između Katoličke i Baptističke Crkve, nego između nas i grkokatolika.

Zaključila bih samo, da iako različiti, isti nam je cilj, slaviti Boga i ići Isusovim putem jer smo svi mi kršćani.

Izvješće pripremila Nika Butigan, 7.b

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 14. 2. 2018.