Dani medijske pismenosti

Meštri na RTL-u na radionici Djeca upoznaju medije

S ciljem obilježavanja Dana medijske pismenosti skupina od 12 učenika naše škole u pratnji pedagoginje Irine Maljcov i profesorice Gordane Ljubas posjetila je 10.5.2018. RTL televiziju.

Dane medijske pismenosti organiziraju Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku, a uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Naši domaćini na RTL televiziji bili su iznimno ljubazni i u trosatnom posjetu proveli nas cijelom svojom kućom. Svi oni obožavaju svoj posao. Kažu kako ne bi mogli bez adrenalina koji je sastavni dio posla ljudi zaposlenih na televiziji.

Domaćica Antonija Stupar Jurkin bila je cijelo vrijeme s nama, upoznala nas s povijesti RTL televizije, podijelila s nama svoja iskustva ispred kamere, pokazala čak i neke vježbe koje rade s fonetičarkom prije snimanja.

Meteorolog Nikola Vikić Topić približio nam je meteorologiju, pokazao neke modele i izračune na temelju kojih se stvara prognoza. U studiju nam je pokazao kako se snima prognoza ispred zelenog platna.

Tomislav Jelinčić, voditelj emisije RTL danas, pripremio je za nas prezentaciju o novinarstvu, o vijestima, utjecaju medija, kako mediji privlače pažnju, koje karakteristike ima dobar novinar.

Na kraju nas je svim dijelovima iza kamere proveo Marko Đurek. Pokazao nam je svoje radno mjesto u režiji, puštao nam teleprompter (blesimetar) dok smo, sjedeći na voditeljskom stolcu, čitali vremensku prognozu.

Vrijeme provedeno na RTL-u brzo je prošlo. Našim je učenicima bilo zanimljivo saznati na izvoru kako nastaju emisije, kako posluje televizija, koliko ljudi sudjeluje u stvaranju programa. Bogatiji su novim znanjima o medijima. Ovaj posjet jedan je od koraka u razvoju njihove medijske pismenosti.

Tekst: Gordana Ljubas

Fotografije: Irina Maljcov

objavio: Irina Maljcov   datum: 11. 5. 2018.