Dan otvorenih vrata 2018.

Bio je petak uoči Dana planeta Zemlje 20. travnja 2018.. Bili smo tu za vas, spremni i raspoloženi za druženje i neke nove priče, pjesme, slike, igre. Mjesto radnje je bila Osnovna škola Ivana Meštrovića, Ulica Martina Pušteka 1, Zagreb, a vrijeme radnje između 10 i 12, 14 i 16 te 17 i 19 sati. Vrata su bila otvorena.

Već od ranih jutarnjih sati naši učenici, učiteljice i učitelj 1., 2. i 3. razreda pripremali su se otvoriti vrata svoje Škole i svojih učionica budućim prvašićima, svojim budućim prijateljima – gostima iz Dječjeg vrtića Jarun i Dječjeg vrtića Pipi Duga Čarapa. S njima su proveli puna dva sata u priči, pjesmi, plesu, šetnji, zajedničkoj igri, druženju i veselju.

U popodnevnim satima učenici i učiteljice u produženom boravku zavrnuli su rukave i bacili se na svoje kreativne zadatke izrađujući društvene igre i proljetne mobile, sadeći biljke i promatrajući Prirodu u proljeće, a sve zbog Dana planeta Zemlje te Neobičnog Sunca oko kojega se sve okreće i koje sve nas pokreće.

Na radionicama od 17 do 18.30 sati otvorili smo vrata svim svojim prijateljima i susjedima iz kvarta, roditeljima, bakama i djedovima i pozvali ih da nam se pridruže u brojnim zanimljivim, kreativnim i poučnim aktivnostima. Mogli ste birati što ste htjeli – od likovnih radionica slikanja na štafelaju, izrade  straničnika pa čak i megapopularnih ljigavaca do sudjelovanja u sportskim nadmetanjima Streetball 3:3 ili na turniru Jamba. Bilo je tu još međukulturnih povijesno-geografskih potraga na Putu oko svijeta ili pak Kretanja u prostoru pa sve do druženja s gostima u Dašku Japana, upoznavanja s gostima iz Bijelog štapa ili pak kroz pokuse s osnovna četiri elementa, tu su bili i razni kvizovi znanja i šarene pitalice bojalice iz 99 balona čak i jedna Prezentacijska debata. Ali ne zaboravimo i prodajnu izložbu na štandu naše Učeničke zadruge Eko-Meštri.

Od Zemlje do Sunca i natrag bilo je moguće potražiti i pronaći ukupno 29 načina za #pokrenipromjenu jer je upravo toliki bio broj različitih vrsta radionica.

Ove godine smo svoja vrata otvorili i nekim bivšim osnovnoškolcima, od kojih su neki pohađali našu Školu, a sada su srednjoškolci pa griju stolice, bruse zanate, upijaju znanje u nekim drugim školama, srednjim školama. Da, ove godine smo za naše sedmaše i osmaše pozvali i ugostili čak 12 srednjih škola Grada Zagreba, njihove profesore i učenike, kako bi svojim potencijalnim učenicima/kolegama i njihovim roditeljima predstavili svoje programe i pokazali zašto odabrati baš tu školu, što ih tamo čeka te kako tamo stvari stoje. Naši gosti su za nas pripremili pravu modnu reviju, prezentaciju robota i rad 3-D printera i još štošta, a bili su i jako strpljivi i spremni odgovoriti na sva pitanja. Mogli bismo zaključiti da je naša Škola otvorivši svoja vrata srednjim školama pomogla otvoriti oči nekima od svojih uskoro bivših učenika. Želimo im puno sreće i puno otvorenih vrata, a naša će, oni to znaju, biti opet otvorena za godinu dana.

Već danas razmišljamo o ponovnom susretu kada vas opet očekujemo i otvorenih vrata dočekujemo!

Osnovna škola Ivana Meštrovića

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 23. 4. 2018.