Izvanučionička nastava

Posjet učenika šestih razreda Kući Šenoa

U rujnu i listopadu učenici šestih razreda čitali su Šenoine Povjestice pa smo se u Kuću Šenoa zaputili kako bismo doznali što više o samome piscu i njegovu životu.

Učenici četiriju šestih razreda u ponedjeljak, 29. listopada 2018. sa svojim učiteljima: Darijom Miljković-Košak, Ines Miletić, Snježanom Zuanović, Igorom Naglićem i Gordanom Ljubas posjetili su muzej Kuća Šenoa u Mallinovoj ulici. August Šenoa u Mallinovu ulicu dolazio je u posjet svom prijatelju Josipu Eugenu Tomiću, a njegov sin Milan kasnije će na kućnom broju 27 sagraditi ovu kuću.

Podijelili smo se u dvije skupine – u prvoj su bili učenici 6. a i 6. b, a u drugoj učenici 6. c i 6. d razreda.

Prva skupina prvo je posjetila Kuću Šenoa dok je druga bila u razgledu Zagreba putevima Augusta Šenoe. Nakon 1, 5 sata skupine su se razmijenile.

Voditeljica Kuće Šenoa,  gospođa Jasmina Reis, uz pomoć dvoje studenata upoznala nas je s povijesti obitelji Šenoa, s piščevim djelima, s putopisima njegova sina Milana te sa slikarskim umijećem njegova sina Branka. Razgledali smo bogatu knjižnicu obitelji Šenoa, vidjeli sva izdanja Šenoinih djela, njegov radni stol kao i izvorne rukopise nekih djela, svjedodžbu Augusta Šenoe. Nama posebno zanimljiva bila su pisma koja je Branku Šenoi pisao Ivan Meštrović.

Putovima Augusta Šenoe krenuli smo u pratnji učiteljice Branke iz istoimene pripovijesti: od spomenika piscu u njegovoj rodnoj Vlaškoj ulici te svim ulicama i trgovima kojima je hodao sam Šenoa i u koje je smjestio radnje svojih književnih djela.

Fotografije: Igor Naglić i Gordana Ljubas

Tekst: Gordana Ljubas

objavio: Irina Maljcov   datum: 5. 11. 2018.