Književni susret s književnicom Jasminkom Tihi-Stepanić

U srijedu, 28. listopada 2018. god. održan je književni susret u sklopu nastave lektire 8. b razreda s književnicom Jasminkom Tihi-Stepanić. Učenici su pročitali i sa spisateljicom razgovarali o knjizi Moja neprijateljica Ana, ali i o problemu anoreksije među mladima. Susretu su prisustvovale učiteljica hrvatskoga jezika Kristina Dilica i knjižničarka Natalija Stajić, a u organizaciji Naklade Ljevak.

U romanu Moja neprijateljica Ana Jasminka Tihi-Stepanić obrađuje temu psihogene anoreksije koja pogađa sve veći broj mladih djevojaka u suvremenom zapadnom društvu. Pod utjecajem mode razvijenoga potrošačkog društva i neprestanim medijskim pritiscima, djevojke počinju drastično mršavjeti kako bi postigle „idealnu“ težinu. No umjesto „idealne“ težine, one zapravo teško obolijevaju od anoreksije i bulimije. Roman je nagrađen nagradom „Anto Gardaš“ za najbolji roman ili knjigu pripovjedaka za djecu i mladež.

Učenici su pokazali zanimanje za knjigu koju su prethodno pročitali te uz razgovor sa spisateljicom saznali su kako je nastala inspiracija za ovaj roman i na koji način su nastali ostali njezini romani toliko omiljeni među mladima: Imaš fejs? Bacit ću ti kompjutor kroz prozor, Dom iza žice, Ljeto na jezeru Čiču i zbirka priča Baš kao Harry Potter.

Jasminka Tihi-Stepanić jedna je od najpopularnijih književnica za djecu i mladež, a našu će školu, u kojoj je sad gostovala drugi puta, svakako posjetiti ponovo.

Kristina Dilica i Natalija Stajić

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 30. 11. 2018.