Terenska nastava u Austriji

Učenici osmih razreda bili su 6.prosinca 2018. na terenskoj nastavi u Austriji.

U pratnji svojih razrednica i učiteljice njemačkog jezika krenuli su u 5.30 autobusom ispred škole.

Prvo smo posjetili tvornicu čokolade Zotter koja se nalazi u austrijskoj pokrajini Štajerskoj u mjestu Riegersburg. Uslijedio je program predstavljanja tvornice projekcijom vrlo zanimljivog, ali edukativnog kratkog filma o uzgoju kakaovca i proizvodnog procesa čokolada ovog poznatog brenda.

Posebno zadovoljstvo svima  bio  je obilazak tvornice uz neograničenu degustaciju raznih okusa keramičkom žlicom koju smo dobili na ulazu. Nakon kušanja imali smo slobodno vrijeme za kupovinu originalnih pralina i čokolada u dućanu u sklopu tvornice.

Posjetli smo i imanje u blizini tvornice na kojemu se nalaze neke rijetke i  neobične vrste životinja iz cijeloga svijeta kao što je vijetnamska svinja, jelen lopatar, ljama ali i naša turopoljska svinja.

Zatim smo se autobusom zaputili u Graz koji je udaljen oko 55 km od tvornice Zotter. Po dolasku u grad uslijedila je zajednička šetnja i razgled gradskih znamenitosti: Rathaus, Landhaus, Landeszeughaus, Sporgasse, katedrala i Mauzolej Ferdinanda II, kazalište, opera, Kunstmuseum, Murinsel te na kraju uspinjanje uspinjačom na Schlossberg (Dvorac na stijeni). S brda koje visinom od 475 m dominira starim gradom pruža pogled na Graz,  na čijem vrhu su ostaci srušenog dvorca. Uslijedilo je slobodno vrijeme za zajedničko druženje, šetnju i okrijepu u centru grada te sudjelovanje na adventskom sajmu.

Posjetom Austriji ostvarili smo ciljeve ove terenske nastave. Učenici su uspjeli ostvariti osnovnu govornu komunikaciju, slušati izvorne govornikenjemačkog jezika i spoznati bogatstvo poznavanja stranoga jezika u određenoj situaciji na autentičnoj lokaciji s izvornim govornicima. Uz sve to uspjeli smo upoznati povijesna i kulturna obilježja posjećenih lokacija.

Vratili smo se pred školu oko 20.30 sati.

Ivana Bašić, učiteljica njemačkog jezika

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 14. 1. 2019.