Dani medijske pismenosti – Djeca upoznaju medije

POSJET NOVOJ TV

Agencija za elektroničke medije i UNICEF pokrenuli su projekt Dani medijske pismenosti s ciljem edukacije i informiranja djece, roditelja, odgojitelja i nastavnika o važnosti medijske pismenosti.

Prvi Dani medijske pismenosti održani su u travnju 2018. pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja, a u projekt su se uključile brojne škole, vrtići, knjižnice, kina, udruge i mediji.

Naši učenici i ove godine sudjelovali su u radionicama Djeca upoznaju medije: jedna skupina petaša i sedmaša posjetila je Večernji list, a članovi debatnoga kluba Meštri i nekoliko zainteresiranih učenika osmih razreda kao i urednica školskoga lista Meštri posjetili su Novu TV.

Cilj radionica jest da učenici posjetom medijskim kućama vide kako funkcioniraju mediji i kako nastaju medijski sadržaji.

Naši domaćini na Novoj TV bili su predstavnici informativnoga programa: urednica Ivana Ivančić i producent Antonio Blašković. S mnogo zanosa i elana govorili su o svome poslu koji je dinamičan, zanimljiv i uzbudljiv, a naši učenici slušali su ih vrlo pozorno i sa zanimanjem.

Doznali smo što je sve posao glavne urednice, kako izgledaju dnevni kolegiji svih urednika, kako se zadaju zadatci novinarima koji odlaze na teren, koliko je sve stresno i puno adrenalina.

Producent nam je govorio o svojim zaduženjima, ali i pokazao jedan od najmodernijih studija u ovome dijelu Europe. Vidjeli smo veliki videozid na kojem imaju mogućnost virtualno prezentirati 3D objekte u realnoj stvarnosti zahvaljujući tzv. staype tehnologiji koju je razvila jedna zagrebačka tvrtka. Zanimljivi su bili i blesimetri, uređaji s kojih voditelji čitaju vijesti, a naročito nam je pažnju privukao uređaj koji se zove LiveU, a omogućuje prijenos javljanja uživo i na Novoj TV sve više zamjenjuje satelitska kola.

Posjetili smo pravo mjesto na kojem se može naučiti mnogo o stvaranju informativnoga programa jer je upravo informativni program Nove TV najgledaniji u zemlji. Uz Dnevnik, redakcija priprema i Vijesti u 14, Vijesti u 17 i Večernje vijesti te istraživačku emisiju Provjereno.

Novu TV napustili smo zadovoljni posjetom i obogaćeni mnoštvom novih saznanja o stvaraju informativnoga sadržaja u jednoj televizijskoj kući.

Izvješće napisala Gordana Ljubas, prof.

Fotografije: Irena Domitrović, organizatorica posjeta

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 20. 3. 2019.