Škola u prirodi

Učenici četvrtih razreda Osnovne škole Ivana Meštrovića od 4.3. do 8.3.2019. godine provodili su svoje vrijeme u Školi u prirodi u Novom Vinodolskom u pratnji svojih učiteljica Gordane, Lucije, Ane i učitelja Marka.  Učiteljice Iva i Tereza bile su im pratnja i potpora u njihovoj morskoj pustolovini.

Ponedjeljak

Pred školom smo se okupili noseći svoje teške kufere i slušajući posljednje upute naših roditelja. Iako je uzbuđenje bilo veliko, svoje putovanje smo morali malo odgoditi. Nestrpljivo smo dočekali drugi autobus te smo svi zajedno krenuli prema moru.

Na putu smo se zaustavili na odmorištu Dobra. Sljedeća točka našeg putovanja bio je burom rasplesani Senj. Posjetili smo kulu Nehaj gdje smo saznali zašto su se tvrđava zove Nehaj, tko su bili uskoci, koliko je bilo crkvica u Senju i mnogo drugih zanimljivih povijesnih činjenica i priča. Kada smo razgledali tvrđavu i njezin vidikovac, zaputili smo se prema Novom Vinodolskom gdje nas je u Domu Crvenog križa dočekala voditeljica doma i uputila u aktivnosti koje smo imali tijekom tjedna. Ručali smo i krenuli na obližnju plažu na igru. Tijekom večernjeg programa smo se svi predstavili i upoznali s učenicima druge škole.

Utorak

Utorak je započeo tjelovježbom nakon koje je uslijedio doručak i prva radionica Arboretum. Radionicu su vodile studentice koje su bile zadužene i za animaciju u večernjim satima. Poslije ručka čekalo nas je zvjezdano nebo u planetariju Astronomskog centra Rijeka.

Udobno smješteni uživali smo u projekciji dokumentarnog filma koji nam je dočarao mogućnost života na Mjesecu. Poslije smo poslušali kraće predavanje.

Po povratku smo imali nastavu čiji smo završetak željno iščekivali kako bismo se maskirali za Maškare. Te večeri odabrane su najbolje maske, najstrašnije maske, najoriginalnije maske itd. Plesali smo i odlično se proveli. Nakon tuširanja, umor nas je vrlo brzo svladao te smo slatko zaspali.

Srijeda

Prve zrake sunca nagovijestile su predivan početak dana, a bonaca nas je pozvala na mirnu vožnju brodicama do Vrbnika na otoku Krku.

Našu plovidbu pratili su zapjenjeni valovi koje su učenici s oduševljenjem pozdravljali.  Vrbnikom nas je proveo barba Danko te nam ispričao puno zanimljivosti o mjestu koje je poznato po svojoj glagoljaškoj baštini. Saznali smo da su mnoge poznate osobe iz crkvenog života rođene upravo u Vrbniku. Prošetali smo se najužom ulicom u Hrvatskoj, a možda i u svijetu.

Uslijedilo je kraće putovanje brodom do Crikvenice gdje smo se malo prošetali rivom, odmorili se i poigrali.

U popodnevnim satima ukrcali smo se na brodove te puni dojmova zamišljeno promatrali igru valova koje su stvarali naši brodići.

Putem su nas pratili galebovi koje smo hranili mrvicama kruha.

Uslijedila je nastava i večera.  Prije spavanja organizirana je filmska večer te smo gledali film Anka.

Ujutro su nas probudili zvižduci juga i valova koje je udaralo o stijene obale.

Nakon tjelovježbe i doručka uputili smo se u Narodni muzej i galeriju Novi Vinodolski u kojem smo imali priliku poslušati o banu pučaninu Ivanu Mažuraniću te o nošnji i predmetima koje su u prošlosti koristili stanovnici Novog Vinodolskog. Čuli smo i priču o mesopustu ili maškarama.

U poslijepodnevnim satima imali smo radionicu o vjetrovima Jadrana i radionicu o nenasilju te smo pjevali pjesmu Ne rugaj se.

S nestrpljenjem smo čekali kraj dana jer smo se pripremali za Talent show. Večer je dosegnula vrhunac kad su nas hrabri i talentirani natjecatelji oduševili svojim vještinama.

Odmah nakon dodjele diploma uputili smo prema našim sobama te smo još dugo u noć prepričavali događaje proteklog tjedna.

Petak

Stigao je dan povratka. Pospremili smo naše sobe i kufere te se pozdravili s voditeljicom doma, studenticama i učenicima druge škole. Pomiješanih osjećaja tuge što ostavljamo more i sreće što dolazimo kući krenuli smo prema Zagrebu. Nakon ugodne vožnje i kraćeg odmora na stajalištu, stigli smo ispred naše škole gdje su nas s radošću dočekali naši roditelji.

Izvješće napisala učiteljica Tereza Gustin

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 25. 3. 2019.