TERENSKA NASTAVA OTOK KRK

RAZRED: 6.razredi

PERIOD: 23. i 24. svibnja 2019.

SUDIONICI: razrednici Darija Miljković-Košak, Ante Kožul, Igor Naglić, Snježana Zuanović; pratnja Ljiljana Nimac i Tea Sušac

PLAN PUTA: špilja Lokvarka-Fužine-Rijeka, astronomski centar-Trsat-Njivice-Krk, Frankopanski kaštel-Jurandvor-Baška

POLAZAK: četvrtak, 23.5. u 7.30sati

POVRATAK: petak, 24.5. u 19sati

Učenici šestih razreda krenuli su na terensku nastavu u četvrtak, 23.svibnja u pratnji njihovih razrednika, još dvoje nastavnika te dvoje vodiča iz agencije Kontakt. U 7sati i 30minuta, dva ugodno i udobno popunjena autobusa krenula su put Karlovca,a prvi kraći odmor bio je na odmorištu Ravna Gora. Nakon odmora, zaputili smo se prema špilji Lokvarki koja se nalazi u predjelu Gorskog kotara. Jedan dio puta prošli smo uzbrdo, a na ulazu u samu špilju čekala nas je simpatična vodička koja nas je uvela i odvela u dubinu špilje te nam otkrila njene tajne i čari. Spuštajući se na dubinu od 70ak metara te hodajući preko 2000metara u oba smjera na temperaturi od 8°C, doživjeli smo špilju kao istinsku i pravu čuvaricu tla pod kojim hodamo. The ground beneath our feet…je pustolovina kojoj se najmanje nadate, a špiljoljupci među vama (ili nama) sigurno neće propustiti priliku da ju opet posjete.

No, nije za iznenaditi da smo nakon špilje bili vrlo gladni, a ručak u Fužinama nas je čekao u 13 sati. Nakon ručka, laganom vožnjom obišli smo i Lokvarsko jezero (da, i tamo smo bili!) te nastavili put prema Rijeci. Kada smo stigli u Rijeku, prva destinacija za posjetu bio je astronomski centar (zvjezdarnica, eng. observatory) gdje su učenici gledali kratak film o ljepotama i izuzetnosti dalekog svemira, a imali su i kratko predavanje o zanimljivostima Sunčevog sustava. Na krovu zvjezdarnice, nalazi se terasa s prekrasnim pogledom na Riječki zaljev, što je ujedno bio i povod za zajedničku, i pojedinačnu razrednu fotografiju.

Trsat je uslijedio kao iduća destinacija prvog dana. Nažalost, crkvu nismo stigli obići kao grupa, ali zato smo razgledali klaustar, pogledali kratak film o povijesti Trsata te kupili poneki suvenir za uspomenu s ovog spokojnog mjesta.

Iza 19sati stigli smo u hotel Beli Kamik u Njivicama na otoku Krku, gdje smo se smjestili u sobe, večerali te krenuli u šetnju rivom. Nakon šetnje, učenici su imali slobodno vrijeme do 23:30, a zatim smo krenuli na počinak jer smo se idući dan ustali već u 6:30 sati.

Nakon doručka u 7 sati i odjave iz hotela Bela Kamik, krenuli smo u Krk. Tamo smo u pratnji vodiča šetali rivom do Frankopanskog kaštela. Razgledali smo utvrdu, fotografirali se te pri povratku naišli na popularni Sunčani sat.

Autobusom smo krenuli prema Jurandvoru u smjeru Baške. Razgledali smo crkvicu Sv.Lucije, pomno  slušali našu dragu vodičku i vidjeli repliku Bašćanske ploče. Kratko smo se odmorili i kupili još poneki suvenir u ovom zanimljivom mjestašcu iz kojeg odiše davna, a tako važna povijest hrvatskoga naroda.

Potom smo otišli na ručak u restoran Mošuna u Dragi Bašćanskoj, a zatim smo se zaputili prema zadnjoj destinaciji naše terenske nastave, a to je prekrasna Baška. Tamo smo imali slobodno vrijeme za odmor, razonodu i neobaveznu ćakulu, a povratak kući bio je jednako zanimljiv kao i polazak. Nošeni pjesmom i pošalicama, vratili smo se pred školu oko 19sati.

Izvješće napisala Tea Sušac

objavio: Tomislav Cvitković   datum: 5. 6. 2019.