Predavanje nutricionistice Petre Tonković

Na izvannastavnoj aktivnosti građanskog odgoja i obrazovanja Zajednica aktivnih građana – ZAG – bavimo se pitanjima i problemima koji muče učenike, a koje bi u svojoj zajednici riješili ili pokušali riješiti. Prva tema kojom se odlučila baviti jedna skupina učenika koja pohađa ZAG jest prehrana u školskoj kuhinji.

Kako bismo problem dobro istražili, potražili smo pomoć stručnjakinje za prehranu. U suradnji s majkom našeg učenika, gospođom Sandrom Krstev Barać, dogovorili smo posjet nutricionistice Petre Tonković. Obje su stručnjakinje nutricionistice iz Funkcionalne medicine te im je bilo drago da su naši učenici prepoznali temu prehrane kao iznimno važnu.

Gospođa Tonković 3. 11. održala je predavanje za učenike polaznike ZAG-a i predstavnike razreda u Vijeću učenika. Za nas je izradila brošure sa smjernicama na izvore proteina, ugljikohidrata i masti, dala mnoštvo ideja za obroke i nekoliko recepata. Zahvalni smo na znanju, savjetima i receptima koje je podijelila s nama.

Daljnji koraci u našem radu na ovoj temi su razgovori s ravnateljem, kuharicom i računovotkinjom zaduženom za prehranu, a u suradnji s učenicima iz Vijeća učenika provest ćemo anketu među učenicima predmetne nastave. U anketi ćemo istraživati koliko učenika ima potrebu za prilagodbom prehrane i iz kojih razloga, koju hranu učenici svakako žele zadržati u jelovniku, koju bi svakako htjeli promijeniti, a moći će predložiti i neke recepte (svoje li dobivene od nutricionistice) te napisati pohvale, savjete i primjedbe vezane uz školsku kuhinju.

Veseli nas da smo suradnjom s roditeljima i Vijećem učenika pokrenuli prvi modul u našoj Zajednici aktivnih građana pod nazivom Odlučivanje u kojem istražujemo dva prava djece: pravo na prehranu i pravo sudjelovanja.

Gordana Ljubas

objavio: Gordana Ljubas   datum: 15. 11. 2022.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt