Euro – uskoro i naš novac!

U iščekivanju eura otišli smo u samo srce financijskog sustava Republike Hrvatske – u Hrvatsku narodnu banku! Polaznici izvannastavne aktivnosti ZAG – Zajednica aktivnih građana i sekcije Mladi poduzetnici željeli su iz prve ruke dobiti informacije o financijskim promjenama koje će utjecati na živote svih stanovnika Republike Hrvatske. U kontekstu prekomjerne potrošnje, recikliranja i održivosti, rekli bismo da nam je svaka kuna važna. Uskoro će to biti svaki euro.

Hrvatska narodna banka središnja je banka Republike Hrvatske i sastavni je dio Europskog sustava središnjih banaka. Osnovni cilj HNB-a jest održavanje stabilnosti cijena, pri čemu HNB vodi računa i o stabilnosti financijskog sustava u cjelini. Hrvatska narodna banka vodi monetarnu politiku, upravlja međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske, izdaje hrvatski novac – kunu, izdaje odobrenja za rad kreditnim institucijama, kreditnim unijama, kreditnim posrednicima za posredovanje u stambenom potrošačkom kreditiranju te institucijama za platni promet i elektronički novac te nadzire njihovo poslovanje. HNB također izdaje odobrenja za rad ovlaštenim mjenjačima. U ostvarivanju svog cilja i obavljanju svojih zadataka Hrvatska narodna banka samostalna je i neovisna, a izvješća o svom djelovanju podnosi Hrvatskom saboru.

Na predavanju „Euro – naš novac“ uz osnovne informacije o djelokrugu HNB-a doznali smo i koje je sve korake bilo potrebno poduzeti kako bi došlo do zamjene kuna za eure u Republici Hrvatskoj. Od 1. siječnja 2023. godine Republika Hrvatska postat će dvadeseta država Europe koja koristi euro kao vlastitu valutu. Otkrili smo koji će simboli krasiti hrvatske kovanice eura te koji se već nalaze na kovanicama ostalih devetnaest država. Ovom velikom promjenom hrvatskim će građanima biti značajno pojednostavljeno financijsko poslovanje i putovanje diljem Europe, a promjena će uvelike značiti i našim brojnim turistima koji mahom dolaze iz zemalja eurozone.

Što će se dogoditi s kunama, tko i na koji način opskrbljuje hrvatske banke novim novcem, kako prepoznati krivotvorine, kada zamijeniti kune ili kako pomoći starijim članovima naših obitelji pri promjeni valute te još mnogo korisnih informacija doznali su naši znatiželjni učenici. Na kraju predavanja razveselio nas je komplet „Kovani novac Republike Hrvatske“ koji je svatko od nas ponio kući za uspomenu na predavanje, ali i na hrvatsku kunu!

Helena Mađer, učiteljica

objavio: Helena Mađer   datum: 8. 12. 2022.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt