Glas učenika: Kampanja prikupljanja starih baterija

Naša škola oduvijek provodi brojne aktivnosti s ciljem zaštite okoliša. Tijekom provedbe prvog modula u kojemu se bavimo klimatskim promjenama uzrokovanim čovjekovim djelovanjem, Zajednica aktivnih građana (ZAG) primijetila je da nisu svi voljni sudjelovati u ekološkim akcijama u školi i izvan nje. Pretpostavili su da učenici nisu imali informacije, da možda nisu znali zašto se neka akcija provodi ili koji je bio njezin stvarni cilj, a možda samo nisu bili svjesni da svaki pojedinac zaista može doprinijeti promjenama na sebi svojstven način.

U želji da aktiviramo što više sudionika u sljedećem prikupljanju starih baterija, odnosno odvajanju otpada, recikliranju i ujedno zaštiti okoliša, proveli smo intenzivnu dvotjednu kampanju koja je trajala u razdoblju od 10. do 24. siječnja 2023. Naša uloga bila je informirati što više učenika, učitelja, roditelja i stanovnika našega kvarta o akciji prikupljanja opasnog otpada u našoj školi i motivirati ih da nam se pridruže i na taj način i oni doprinesu zaštiti i očuvanju našeg zajedničkog životnog prostora.

U dva tjedna proveli smo sljedeće aktivnosti:

• na vidljivom mjestu na ulazu u školu postavili smo veliki pano s informacijama, plakatima i spremnikom za baterije
  • na sve ulaze u školu postavili smo plakate s informacijama za učenike i njihove obitelji
  • učenici od petog do osmog razreda zamolili su svoje razrednike da na Satu razrednika podsjete svoje razrede kada i gdje mogu odložiti stare baterije i akumulatore
  • pravovremeno smo obavijestili učenike, učitelje i roditelje o prikupljanju baterija putem aplikacija Microsoft Teams i ClassDojo, putem mrežne stranice naše škole i Facebook stranice „Učenička zadruga Eko Meštri“
  • članica Vijeća učenika obavijestila je sve predstavnike razreda i zamolila ih da prenesu informacije svojim razredima i potaknu ih na sudjelovanje
  • izradili smo plastificirane oglase koje su učenici postavili na tri velike oglasne ploče u našemu kvartu
  • nekoliko učenica i učenika postavilo je kutiju i obavijest o prikupljanju baterija za našu školu u svoje stambene zgrade, čime će skoro stotinu stanova imati priliku doprinijeti našoj akciji
  • u Knjižnici Staglišće uređen je predivni Eko kutak s obavijesti i kutijom za prikupljanje baterija za našu školu, čime smo ostvarili hvalevrijednu suradnju s lokalnom zajednicom
  • objavili smo promotivni video o važnosti prikupljanja baterija i zaštiti okoliša „Ponašajte se zrelije, prikupljajte baterije!“ koji su snimili polaznici Dramske skupine pod vodstvom prof. Aelite Jurak
  • učenici su obavijestili svoje obitelji, prijatelje i susjede da im mogu predati stare baterije i akumulatore
  • uz vodstvo učiteljice Martine Begić i pomoć tehničkog osoblja izvagali smo prikupljene baterije i zabilježili rezultate prema kojima su pobjednici ovoga vaganja redom 7.a, 1.b i ZAG!

Prikupili smo ukupno 180 kilograma baterija i 70 kilograma akumulatora koji ovaj put sigurno neće završiti u miješanom otpadu ili u našim kvartovskim potocima. Sudjelovalo je više razreda, nego pri posljednjem vaganju u prvome polugodištu. Podržalo nas je i tehničko osoblje, Posebni razredni odjel (PRO), obitelji i prijatelji, a brojni će stanovnici našega kvarta steći naviku ubacivanja starih baterija u za to predviđene spremnike u zgradama, gradskoj knjižnici ili na ulazu u našu školu. Razredi će dobiti oko 0,50 € po prikupljenom kilogramu i s time će moći kupiti nešto za svoj razred. ZAG će sa svojih zarađenih stotinjak kuna sa zadovoljstvom platiti tramvajske karte za našu sljedeću izvanučioničku nastavu u veljači!

Zaključili smo da je najveći uspjeh naše kampanje dokaz da pojedinac ipak može doprinijeti promjeni i biti promjena koju želi vidjeti (Mahatma Gandhi).

Helena Mađer

objavio: Helena Mađer   datum: 30. 1. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt