Predavanje o pravoj jednakosti, istinskoj toleranciji i životnim prilikama

Kažemo da smo svi jednaki.

Svatko za sebe tvrdi da je tolerantan.

Vjerujemo da svi imamo jednake prilike u životu koje samo čekaju da ih se iskoristi.

Nažalost, postoje ljudi koji iz vlastitoga iskustva jako dobro znaju da to nije uvijek tako. Zbog zdravlja, izgleda, porijekla ili predrasuda, umjesto jednakosti i tolerancije, u društvu doživljavaju diskriminaciju, a spomenute prilike čekaju godinama. U medijima često slušamo obećavajuće govore o uključivanju ranjivih i marginaliziranih skupina na tržište rada – o davanju prilika osobama s invaliditetom, ljudima starije životne dobi ili pripadnicima nacionalnih manjina, ali prerijetko nam prikažu uspješne primjere iz prakse. Još uvijek previše ljudi čeka svoju priliku za radno mjesto, pristojnu plaću i dostojanstven život. Razlozi koji se navode najčešće su produktivnost kompanije, priroda posla ili financije, a strah, nepovjerenje ili stereotipi ostanu prešućeni.

Na ZAG-u smo željeli naučiti kako se to može promijeniti. Pozvali smo u goste socijalnu zadrugu iz Čakovca koja pod imenom Humana Nova godinama djeluje na društvenom i ekonomskom području baveći se ujedno iznimno važnim poslom – očuvanjem okoliša. Iskorištavanjem postojećih resursa, tj. sakupljanjem tekstila, njegovom ponovnom uporabom i reciklažom aktivno doprinose smanjenju siromaštva, održivom razvoju lokalne zajednice te očuvanju prirode.

Prema riječima naših predavača, u timu od 45 radnika i radnica, 25 osoba je s invaliditetom, a 13 su pripadnici ostalih marginaliziranih skupina kojima je posao u Humani Novoj u potpunosti promijenio život. Dino nam je naveo svoj osobni primjer kako je po završetku školovanja priliku za zaposlenje čekao dugih pet godina. U Humani Novoj sada je sretni administrator mrežne stranice, motiviran za učenje i rad, samostalniji, druželjubiviji, više brine o svome fizičkom zdravlju te kuje velike planove za budućnost. Njegova invalidska kolica sada voze samouvjerenog i nasmijanog 26-ogodišnjeg mladića.

Doznali smo da Humana Nova sakuplja tekstil u spremnicima ili u reciklažnim dvorištima lokalnih komunalnih poduzeća s kojima surađuje, a povremeno organizira i akcije prikupljanja tekstila u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama, udrugama ili privatnim tvrtkama, odnosno sa svima koji žele doprinijeti promjeni. Dio pamučnog tekstila reže se u krpe i odvaja za industrijske pogone, dijelu odjeće produžuje se vijek trajanja prodajom u second-hand dućanu (RE-USE ili ponovna uporaba), dio se u krojačnici i šivaonici pretvara u nešto kreativno i potpuno novo, dok se od dijela tkanina priprema filc, vrijedna sirovina koja se izvozi u druge države. Takvim procesom iskorištava se sav sakupljeni tekstil i zaokružuje proces u kojem odbačeni tekstil dobiva novu funkciju, a zaposlenici priliku za zadovoljstvo i financijsku neovisnost.

Humana Nova ugostila je do sada cijeli niz organizacija i pojedinaca koji su obilaskom njihove Zadruge željeli naučiti više o društvenom poduzetništvu i radnoj integraciji osoba s invaliditetom i drugih društveno ugroženih osoba. Svojim primjerom mijenjaju svijest ljudi i pozivaju ih na sudjelovanje u akcijama, a i mi u ZAG-u planiramo jednu...

voditeljice ZAG-a Gordana Ljubas i Helena Mađer

objavio: Helena Mađer   datum: 10. 2. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt