U posjetu Kući Europe: Europska unija u borbi protiv klimatskih promjena

Od početka školske godine istražili smo vlastite navike pri odvajanju otpada, bacanju hrane, kupovanju odjeće i potrošnji energije. Proučili smo na koje sve načine naša škola doprinosi zaštiti okoliša te smo se pridružili aktivnostima. Pitali smo u lokalnoj zajednici što oni čine, ali i kako mi možemo dodatno doprinijeti da nam zajednički životni prostor bude čišći i zdraviji. Kontaktirali smo udruge koje sade stabla ili recikliraju tekstil pa odlučili zasaditi par stabala i prikupiti hrpu tekstila. Zaključili smo da pojedinac može učiniti puno, ali i potvrdili princip „Misli globalno, djeluj lokalno!“. Sada nas je zanimalo što je s onim globalnim iz prethodne rečenice.

Odgovore smo potražili u Kući Europe. Na predavanju u srcu Zagreba naučili smo o povijesti Europske unije, motivima za njezin nastanak, državama članicama, proširenju, eurozoni, raznim direktivama, protokolima, konvencijama... Najviše nas je zanimalo koji su zajednički ciljevi unutar Europske unije.

Gospođa Malogorski, djelatnica Informacijskog centra Kuće Europe, naglasila je da kao globalno pitanje, klimatske promjene iziskuju suradnju svih zemalja svijeta. Istaknula je da su svjetski čelnici i čelnice 2015. godine postigli važan dogovor o novim ciljevima u borbi protiv klimatskih promjena. Taj Pariški sporazum stupio je na snagu 4. studenoga 2016. godine. Sve zemlje EU-a ratificirale su sporazum kojim se planira djelovati na ograničavanje globalnog zagrijavanja. Vlade su postigle dogovor da će porast prosječne svjetske temperature zadržati na razini znatno manjoj od 2 °C u usporedbi s predindustrijskim razinama te ulagati napore da se taj porast ograniči na 1,5 °C.

Borba protiv klimatskih promjena ključna je za budućnost Europe i svijeta, ali se čini da je ipak ono lokalno trenutno bitnije od globalnoga jer na pitanje tko donosi te odluke, odgovor nije bio komisija, parlament, vijeće ili unija, nego – ljudi!

Helena Mađer

objavio: Helena Mađer   datum: 28. 2. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt