U posjetu Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom

Analizirajući našu zajednicu (školu) i otkrivajući koji nas problemi muče, koji su nam svima zajednički i postoji li nešto što bismo željeli promijeniti, prepoznali smo želju svih ZAG-ovaca da učenike iz Posebnog razrednog odjela, kad god je to moguće, što više uključimo u školska događanja.

Kako bismo prikupili što više znanja o pravima osoba s invaliditetom i učenika s teškoćama te o njihovim zaštitnicima, 15. 3. 2023. otišli smo u Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Primile su nas Mira Pekeč Knežević, zamjenica pravobraniteljice i Lidija Pongrac, savjetnica pravobraniteljice Anke Slonjšak.

Saznali smo da je Švedska prva zemlja na svijetu koja je uvela instituciju Parlamentarnog ombudsmana još 1809. godine te da su širenju ove institucije doprinijele su i pojedine međunarodne organizacije, prije svega Ujedinjeni narodi i Savjet Europe donošenjem važnih dokumenata kojima su utvrđeni osnovni principi na kojima se ova institucija temelji danas.

Preko 150 zemalja u cijelom svijetu u svom pravnom sustavu „poznaje“ instituciju pravobranitelja.

U Republici Hrvatskoj postoje: Pučki pravobranitelj (1990.), Pravobranitelj za ravnopravnost spolova (2003.), Pravobranitelj za djecu (2003.) i Pravobranitelj za osobe s invaliditetom (2008.)

To je nezavisna državna institucija čija je osnovna uloga zaštita, praćenje i promicanje prava i interesa osoba s invaliditetom na temelju Ustava Republike Hrvatske, međunarodnih ugovora i zakona.  Pravobraniteljica Anka Slonjšak izabrana je 2016. na drugi osmogodišnji mandat.

Središnji ured u Zagrebu osnovan je 2008., a do 2021. osnovani su područni uredi u Osijeku, Splitu i Rijeci.

U slučaju kršenja prava osoba s invaliditetom pravobranitelj je ovlašten: tražiti očitovanja, obavještavati, predlagati mjere, davati preporuke, upozoravati, zahtijevati izvješća o poduzetom.

Pravobraniteljica svake godine o svome radu podnosi izvješće Hrvatskome saboru.

Naše su nas domaćice uputile i u prihvatljivu terminologiju, npr.

–                                                                     +

invalid                                                                  osoba s invaliditetom

dijete s posebnim potrebama                         dijete s teškoćama u razvoju

Saznali smo i kako je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom (usvojena 2006. u New Yorku) međunarodno obvezujući dokument nadzakonske snage. Obveza država potpisnica je uskladiti sve propise, javne politike i postupanja s načelima Konvencije. Republika Hrvatska bila je jedna od prvih zemalja potpisnica Konvencije.

Konvencija jamči osobama s invaliditetom temeljna ljudska prava u svim područjima društvenog života, dostojanstvo, autonomiju, jednakost mogućnosti, slobodu izbora, puno sudjelovanje, pristupačnost u svim područjima života. Ona obvezuje sve razine društva (državu, lokalne zajednice, obitelj, pojedinca).

Rezultati koje ističu u Uredu su uspješnije ostvarivanje prava na temelju invaliditeta, uklanjanje prepreka (npr. javne površine, objekti, usluge), pravilno tumačenje i provedba propisa od strane nadležnih tijela, donošenja i izmjene propisa.

Na kraju smo zajedno pogledali film nagrađivani „Ian“ koji pokazuje kako djeca s teškoćama u razvoju mogu i trebaju biti uključena jer sva se djeca žele igrati, a ni djeca s teškoćama u razvoju nisu ništa drugačija. „Ian” je kratki, animirani film inspiriran Ianom iz stvarnog života čija je majka osnovala zakladu za promicanje inkluzije djece s teškoćama u razvoju.

Za prepreke koje moraju svladavati djeca s teškoćama u razvoju odgovorna je okolina/društvo. Najveće prepreke su predrasude i na tome treba puno raditi.

Pogledajte i vi film jer nam svima pokazuje kako je važno srušiti barijere koje će nas osloboditi predrasuda. https://www.youtube.com/watch?v=Hz_d-cikWmI

U uredu pravobraniteljice dobili smo dobar savjet: gledajmo, slušajmo i čujmo osobe s invaliditetom te ih nastojmo razumjeti. To je siguran put u zajednicu oslobođenu od predrasuda.

Gordana Ljubas

objavio: Gordana Ljubas   datum: 16. 3. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt