Terenska nastava u Čakovcu

Dirnulo nas je predavanje o jednakosti, toleranciji i životnim prilikama koje socijalna zadruga Humana Nova promiče u Čakovcu, čime je uzor i drugima nadaleko izvan granica svojega grada.

Nakon predavanja u našoj školi u veljači, obje skupine ZAG-a odlučile su provesti zajedničku volontersku i humanitarnu akciju prikupljanja tekstila za 46 djelatnica i djelatnika Humane Nove, osobno im dostaviti i na taj način doprinijeti njihovom društveno i ekološko osviještenom poslovanju. Jedna skupina ZAG-a bavi se temom očuvanja okoliša, dok je u modulu druge skupine naglasak na zajednici različitih, toleranciji, razumijevanju i ravnopravnosti. Sve to u sebi objedinjuje socijalna zadruga Humana Nova.

Rano ujutro utovarili smo u autobus veliku donaciju tekstila naših učenika, roditelja i školskih djelatnika. Put za Čakovec protekao je u veselom i ugodnom ozračju. Iskoristili smo priliku i za posjet Muzeju nematerijalne baštine "Riznica Međimurja“. Novi Muzej orijentiran je na očuvanje, interpretaciju i promociju međimurske baštine obuhvaćajući nasljeđe, tradiciju, usmenu predaju, znanja i vještine. Muzej je inovativan, moderan, tehnološki osviješten, društveno odgovoran i prijateljski orijentiran prema svim socijalnim skupinama, što je nama na ZAG-u iznimno važno. Učenici su uz stručno vodstvo razgledali postav i oduševljeno razmjenjivali dojmove ostatak dana.

Gospođa Karolina Kraljić, socijalna radnica u Humani Novoj, pripremila je za učenike predavanje o vrijednostima za koje se u Humani Novoj zalažu, a to su socijalna osjetljivost, pomaganje ugroženim skupinama društva, očuvanje okoliša i unaprjeđenje kvalitete života u lokalnoj zajednici. Nakon predavanja učenici su obišli cijelo postrojenje: sortirnicu, šivaonicu, skladište i second-hand dućan. Osim rabljene odjeće i obuće, u dućanu i na web shopu mogu se pronaći i njihove inovativne pernice, raznobojni ruksaci od recikliranog materijala, majice i šivane zastave. Surađuju s poznatim hrvatskim modnim brendovima i glazbenicima iz šire regije. Vidi se da imaju smisla i za humor – šivaju bodije za odrasle s aktualnim natpisom ŠČ!

Vidjeli smo kako se sortira odjeća koju smo upravo donirali, a pitanja smo postavljali brojnim nasmiješenim i ljubaznim djelatnicama i djelatnicima. Kažu da vole svoj posao i da im je Humana promijenila život pruživši im priliku raditi ono u čemu su jako dobri.

Nakon obilaska postrojenja, učenici su sudjelovali u besplatnoj kreativnoj radionici izrade uskršnjih ukrasa. Smijeha i zabave nije nedostajalo!

Kako bi cijeli dan protekao u duhu čakovečkoga kraja, ručali smo u restoranu Međimurska hiža i zadovoljno otputovali prema Zagrebu.

Troškovi prijevoza, ulaznica i ručka financirani su sredstvima za provedbu pilot-projekta Zajednica aktivnih građana – ZAG u školskoj godini 2022./2023.

voditeljice Gordana Ljubas i Helena Mađer

objavio: Helena Mađer   datum: 28. 3. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt