Europski dan jezika 2024.

U Osnovnoj školi Ivana Meštrovića svake se godine 26. rujna na različite načine obilježavao Europski dan jezika. U ovogodišnjem obilježavanju sudjelovali su učenici od četvrtog do osmog razreda pod vodstvom svojih učiteljica njemačkoga jezika, Ivane Bašić i Helene Mađer. Cilj aktivnosti bio je potaknuti učenike na učenje njemačkoga, ali i drugih stranih jezika te ih upoznati s jezičnom raznolikošću Europe.

Tijekom cijeloga tjedna učenici su vrijedno izrađivali razne materijale i pomagali u uređenju panoa s nazivom Deutsche Ecke, posvećenih Europskom danu jezika, ali s naglaskom na naše učenje njemačkoga jezika. Na panoima našle su se politička geografska karta i zastave europskih država, jezične fraze na različitim jezicima koje naši učenici uče u školi ili izvan nje, pozdravi i pitanja na njemačkom jeziku, na QR kôdu videosnimke s maturalca na kojima učenici osmih razreda na njemačkom jeziku reklamiraju turističke destinacije, simuliraju intervjue s turistima iz Njemačke i na šaljiv način dočaravaju vlastite doživljaje i spoznaje o dalmatinskim gradovima. Svima nam je posebno izazovno bilo pročitati, izgovoriti i prevesti najdužu riječ na njemačkom jeziku koja se zasluženo našla u Guinnessovoj knjizi rekorda.

Osim izrade panoa, učenici su uvježbavali kratke igrokaze koji su na zanimljiv i zabavan način prikazivali svakodnevne situacije na njemačkome jeziku. Učenici su s velikim entuzijazmom pristupili izvođenju, a njihovi nastupi izazvali su oduševljenje i ponos među prisutnim učenicima i prolaznicima. Igrokazi su naglasili važnost međusobne suradnje europskih država i vrijednost učenja stranih jezika kao sredstva za stjecanje novih prijateljstava.

Obilježavanje je završeno zajedničkim okupljanjem u školskom predvorju gdje su učenici i učiteljice proveli planirane aktivnosti i razgovarali o važnosti učenja njemačkog i drugih jezika, ali i o očuvanju hrvatskoga jezika. Sudeći prema ranije provedenoj anketi i razgovoru s učenicima, Meštri i njihovi roditelji prepoznaju važnost jezične raznolikosti i kulturnog bogatstva, a to dokazuju učenjem njemačkog, engleskog, španjolskog, talijanskog, francuskog, češkog, norveškog, švedskog, ukrajinskog, albanskog, makedonskog, srpskog, mađarskog, ruskog, poljskog, filipinskog, korejskog, kineskog i japanskog jezika.

Helena Mađer, učiteljica njemačkoga jezika

objavio: Helena Mađer   datum: 26. 9. 2024.

« Listopad 2024 »

Raspored prehrane za mjesec: LISTOPAD