Brieffreunde – Prijatelji putem pisma

„Ovo je moje prvo međunarodno pismo!“ – izjavio je Šimun dok je pisao adresu na kuvertu s pisamcem i razglednicom s motivima Grada Zagreba. „A meni je ovo prvo pismo koje sam ikada napisao!“ – začulo se iz zadnjih klupa za vrijeme nastave Njemačkoga jezika u grupi 5.ab razreda.

Poznato je da se strani jezik najbrže i najlakše nauči kada se nalazimo u drugoj državi i kada moramo razgovarati na stranome jeziku. Učenici koji polaze izbornu nastavu Njemačkoga jezika ipak nisu morali otputovati u neku od zemalja njemačkoga govornoga područja kako bi razgovarali s izvornim govornicima. Naime, postoji jedna mala škola u Unternbergu, mjestašcu koje se, kako samo ime kaže, smjestilo podno planine, na pola puta između Graza i Salzburga, a pohađa je ukupno 35 učenica i učenika. Oni nisu porijeklom iz Hrvatske i nemaju rodbinu i prijatelje u Hrvatskoj, ali ipak uče hrvatski jezik! Njihova ih učiteljica razredne nastave Katarina Koller potiče na učenje hrvatskoga jezika u obliku izvannastavne aktivnosti, a oni jedva čekaju još jedno ljetovanje na Jadranu.

U isto vrijeme naši učenici pokušavaju izgovoriti ä, ö i ü misleći pri tome kako im to baš i neće trebati u životu. Ipak hoće. Putem ZOOM-a smo uspostavili prvi kontakt s malenim Austrijancima. Oni su se nama pojedinačno predstavili na hrvatskom, a mi njima na njemačkom jeziku. Razmijenili smo kućne adrese i izvlačili „dobitnike“ – tko će se s kime dopisivati putem pravih pravcatih pisama i razglednica! Nakon upoznavanja uslijedio je dogovor – razglednice ćemo im napisati na hrvatskom, a pisma na njemačkom jeziku. Pažljivo smo prepisali imena i prezimena, nazive trgova i ulica, kućni i poštanski broj. Bilo je puno onih „nepotrebnih“ ä, ö i ü, ali nisu ni oni ostali bez pokojeg zbunjujućeg č, š ili ž.

Razglednice s motivom našega predivnoga glavnoga grada i pisma o nama već putuju poštom, a mi nestrpljivo zavirujemo u poštanske sandučiće iščekujući njihove odgovore!

Helena Mađer, učiteljica Njemačkog jezika

objavio: Helena Mađer   datum: 23. 11. 2022.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt