Astronomija

108 minuta povijesti

Koliko daleko će doći čovjek? Što je sve moguće? Ima li ljudska mašta granice? Ima li ljudska znatiželja granice?

Odgovor na ta pitanja promijenili su mnogi 12.4.1961. godine kada je u Zemljinoj orbiti Jurij Gagarin iz svemira gledao Zemlju. Tih 108 minuta u Zemljinoj orbiti promijenilo je svijet.

Misija Vostok 1, dana 12. 4. 1961. godine stajala je na kozmodromu Baikonur i čekala dozvolu za uzlijetanje. Taj trenutak kada će pilot letjelice Vostok1 Jurij Aleksejević Gagarin (Юрий Алексеевич Гагарин) postati prvi šovijek u svemiru bio je novi pokazatelj nadmoći Sovijetskog Saveza u svemirskoj utrci sa SAD-om. Taj sljedeći korak u osvajanju svemira otvorio je nove mogućnosti, nova pitanja i nove tehnologije koje su omogućili mnoga današnja tehnološka dostignuća.

Uzlijetanje je započelo riječima "Krećemo, do ponovnog susreta, dragi prijatelji", a nakon 108 minuta provedenih u Zemljinoj orbiti završilo riječima "Vidio sam kako je Zemlja lijepa. Ljudi, očuvajmo tu ljepotu, ne uništavajmo je!" (orig."Облетев Землю в корабле-спутнике, я увидел, как прекрасна наша планета. Люди, будем хранить и преумножать эту красоту, а не разрушать её!")

Ovoga prvog "vanzemaljca" danas poznaju svi zaljubljenici u znanost , astronomiju, povijest... Postojanje kipova, bisti i naziva ulica u mnogim gradovima raznih zemalja na svijetu koji nose njegovo ime, pokazatelj je njegovog velikog doprinosa svijetu. Kao i mnogi drugi gradovi, Zagreb se može ponositi sa njegovom bistom u parku Stara Trešnjevka i putom koji spaja Savsku i Novu cestu.

U Rusiji se godišnjica tog povijesnog Gagarinovog leta obilježava svake godine pod nazivom "Dan kozmonautike" kada se u čast tog velikog postignuća uz njegove spomenike postavljaju vijenci.

Iako su danas planovi, a i ciljevi svemirskih pothvata različiti, mnoge svemirske agencije i znanstvenici koji u njima rade imaju jednaku želju napraviti takvo postignuće da svi ljudi na Zemlji uđu u novu eru povijest..

Budi jedan od tih sanjara bolje budućnosti.

objavio: Igor Naglić   datum: 12. 4. 2021.